Интервјуи

(2) CZBG Intervju, Nebojša Čović: “Zvezdu vidim na fajnal-foru Evrolige 2018.”

Autor: CZBG, Milan P. 

Predmet drugog dela razgovora bili su finansiranje kluba, mlađe kategorije i potencijal koji Zvezda ima u tome, kao i mogućnost dalje modernizacije ABA j.t.d. lige. Prvi čovek kluba sa Malog Kalemegdana govorio je i o šansama Crvene zvezde da pronađe sponzora van granica Srbije. On je, takođe, govorio o svojim aktivnostima u fudbalskom klubu, napravivši osvrt i na to šta je neophodno fudbalskom da bi, poput košarkaškog kluba, napravio ozbiljniji rezultat u evropskim takmičenjima.

Da li Crvena zvezda ima kapacitet i mogućnosti da u dogledno vreme dovede Miloša Teodosića? Da on odigra godinu, dve u Zvezdi.

Obećao mi je da će pred kraj karijere doći. Vi znate da je Teo stasao u košarkaškom sistemu FMP-a. Pustimo njega da on kao profesionalac  obezbedi sebi život.  Mislim da će on biti sa nama jednog dana. Kada će se to dogoditi, za godinu, dve ili tri, stvarno ne znam. To ćemo još videti.

Kolika je šansa da klub poveća svoj budžet, ali ne kroz prodaju igrača, već kroz ulaganja iz privrede? Koliko nam u tom smislu može pomoći učešće u novom konceptu Evrolige?

Novi koncept Evrolige treba Zvezdi da donese 2, do 2,5 miliona evra na godišnjem nivou. Mi smo i ove godine zaradili negde oko 150 000 evra u grupi, a imali smo 245 000 evra posle od pobeda u TOP 16 fazi. Tu je još i prodaja karata i ostale stvari koje prate jedan veliki klub. Budžet Zvezde je tako koncipiran da mi sopstvenim radom obezbedimo 75 – 80%. To je negde na nivou 5 miliona evra. Naš ceo prvi tim, sa kompletnim stručnim štabom, je negde bruto oko tri miliona evra. Mislim da to može da se poveća, pre svega ulaganjima iz privrednog pula. Mi ćemo svakako u sledeću sezonu ući sa većim prihodima, pre svega od Evrolige. Što se tiče prodaje igrača, mi smo prethodne sezone prihodovali milion evra od Nikole Kalinića. Pokušaćemo da napravimo veće prihode, ali treba imati na umu da stanje u privredi nije tako sjajno. Videćemo kako ćemo to koncipirati. Naša prednost je što Zvezda ima dovoljno potencijala u svojim juniorskim i kadetskim ekipama i mladom timu kroz saradnju sa FMP-om, u kome ima nekoliko kandidata za prvi tim Crvene zvezde.

Kolika je šansa da Crvena zvezda pronađe sponzore van granica naše zemlje? Imamo recimo primer fudbalskog kluba, kome je Gazprom generalni sponzor.

Tu nam je potrebna saradnja i podrška države. Mi imamo određenu pomoć države i veliko razumevanje u tom smislu. Čak su ljudi iz državnog vrha napadnuti što razumeju i Zvezdu, a daju više Partizanu, zbog čega se ne ljutim naravno.  Nekorektno je iz pozicije pojedinaca u Partizanu da stalno napadaju ljude iz vrha države, a pri tome, prikrivaju koliko su dobili para od te iste države!  Tu ne mislim na čelnike poput Danilovića i sadašnjeg predsednika crno-belih Pekovića, koji su uvek isticali pomoć države i neophodnost takve vrste saradnje.  Što se tiče nas,  ne mogu ništa da obećam, ali ćemo probati da napravimo i tako nešto, kao što su sponzori van granica naše zemlje, jer Crvena zvezda jeste svetski poznat klub i brend. Kada smo već kod sponzora, treba napomenuti da Crvena zvezda od državnih sponzora ima samo Telekom, dok Partizan ima i NIS i Telekom. To jeste velika razlika, ali ja to ne pričam da bi se žalio. Samo iznosim kao konstataciju i podsetnik kada se prave politički sletovi i mitinzi na tribinama protiv pojedinih ljudi iz vrha države. Ako mi u ovoj zemlji ne možemo da podržimo naš najbolje plasiran košarkaški klub u Evropi, onda nemojte da očekujete da nas i drugi podržavaju. Ako ne cenimo sami sebe, neće nas ni drugi ceniti.

Foto: CZBG, Ivan J.

Koliko ste zadovoljni mlađim kategorijama i FMP-om i kako tu funkcioniše razvoj mladih igrača?

FMP je prvak Srbije u KLS, bez Superlige koja počinje za nekoliko dana. I tu se ambicije kluba za ovu sezonu ne završavaju.  Kroz FMP je prošao ogroman broj mladih igrača. Ne mogu svi da zadovolje standarde Crvene zvezde. Zvezda treba da postavi jake standarde u smislu proizvodnje evroligaških igrača. I za sada  sam zadovoljan kako to ide. U mlađim kategorijama ima jako puno talentovane dece. Međutim, tu treba biti pažljiv. Ne možete ni da nagomilavate veliki broj kvalitetnih igrača, a sve to i košta. Ono što mi imamo u tom smislu, retko ko u Evropi ima. Dete koje upisuje srednju školu može da dođe i da dobije i školovanje i smeštaj i hranu i trening. To je takozvani koledž sistem. Tako da roditelji koji odvode svoju decu širom Evrope mislim da nemaju razloga za to, jer imaju ovde jedan takav sistem u samom Beogradu. Naravno, nisu svi orjentisani prema Crvenoj zvezdi, ali je naša škola jedna od najboljih u Evropi, ako ne i najbolja. Nama nije prioritet da nam te selekcije budu prve po svaku cenu. Uvek bi žrtvovao prvo mesto u nekoj od mlađih kategorija za prolaz dva, tri igrača u prvi tim koje bi taj sistem iznedrio. Naši juniori će biti u Berlinu na F8 najjačeg juniorskog klupskog takmičenja u Evropi. Mi smo tu uvek pravili dobre rezultate, uvek bili u finalu ili osvojili to takmičenje. Taj koncept FMP-a i Zvezde daje rezultate i znam da to mnogima smeta. Znam i da mnogi zbog toga godinama obmanjuju košarkašku javnost,  pokušavajući da to prikažu drugačije, ali ne mogu da ih lečim. Jesam doktor, ali tehničkih nauka, a ne za one kojima treba košulja koja se kopča na leđima.

Imate li možda nameru da menjate sistem u mlađim kategorijama, s obzirom da Mega polako preuzima primat?

Mega dobro radi i oni jesu jedno osveženje za košarku na ovim prostorima. Oni imaju koncept koji je nekada imao FMP, koji  je prvi izašao sa tom idejom, i napravio kroz svoj sistem ogroman broj reprezentativaca za ovu zemlju. Iskreno da vam kažem uopšte nisam ljubomoran na Megu. Volim kada se na takav način probija neki klub. Nemam neku potrebu da menjam sistem u mlađim kategorijama i ne vidim da Mega može Zvezdi tu da oduzme primat. Čak i ako malo negde posustanemo, mi kao evroligaški klub imamo mogućnost da dovedemo svakog talentovanog igrača. Mladi igrači će se sigurno više i bolje afirmisati kroz Zvezdu. Česitam Megi, napravili su dobar koncept i dobre uspehe. Nemam ništa protiv toga, naprotiv, vrlo sam zadovoljan zato što takav klub postoji.  Kao najsvežiji primer imamo i finale ABA lige jtd, koje je bilo najbolja promocija srpske košarke. Kamo sreće da takvih klubova imamo više širom Srbije!

Da li Zvezda planira u dogledno vreme da se više osloni na kupovinu igrača ili će više da se bazira na sopstvenoj školi košarke?

Spadam u grupu ljudi kojoj nije baš drago što moramo da dovodimo strance. Zvezda mora da proizvodi igrače i mora da ide ka tome da ima što veći broj domaćih igrača u svojim timovima. Mi se trudimo, ali ne možete baš sve pozicije da pokrijete. Mi ove godine imamo tri stranca. Tu su Kinzi, Miler i Cirbes. To možda za naše uslove i nije mnogo, ali smatram da je neki optimum dva stranca. Opet sve zavisi šta od domaćih igrača možete da dobijete. S tim što domaći igrači na kraju ispadnu skuplji. Nekada mnogo više traže nego stranci. Da li baš toliko mogu da vam daju, to je pitanje?

Kakva je uloga Zvezdinih legendi u daljem građenju kluba? Trenutno ne vidimo mnogo veterana i legendi angažovanih oko kluba.

Kada sam došao u Zvezdu 2012. godine zatekao sam klub  koji maltene nije postojao. U Zvezdi je dugi niz godina vladala velika nesloga i netrpeljivost, upravo između tih Zvezdinih viđenijih igrača. Mi smo intetenzivno radili na njihovom okupljanju oko kluba. Možda ih nema direktno javno, ali treba da znate da su sa nama I Vladimir Cvetković, Kapičić, Vučinić i Lazarević, Žugić, Rakočević, Gurović, Bolić, Sarijanović, Žare Koprivica, kao i naš legendarni trener Lale Lučić. Verujem da će nam se pridružiti i Boža Maljković, Moka Slavnić, Bata Đorđević, Vlada Đurović. Imam već jednu konkretnu ideju, koja je već pokrenuta, ali da ne iznosim detalje. Pokojni Ranko Žeravica nam je jako puno pomogao. Sa njim smo imali maltene svake nedelje razgovore, analize, dogovore. Ja verujem da ćemo mi i proširiti taj ceo segment. Pozivali smo i ostale. Ja se ne ljutim ni kada pojedinci daju neke komentare koji nam možda i ne prijaju. Verujem da to rade iz najbolje namere. Vrata Zvezde nisu nikome zatvorena. Tu su Neša Ilić i Mirko Pavlović. Ponosan sam i na još nešto: nekadašnji igrači Crvene zvezde Rakočević, Gurović, Kuzmanović i Tomašević su trenutno u Košarkaškom Savezu Srbije na raznim poslovima, a Milan Gurović je kao trener koji je učio posao u Crvenoj zvezdi i FMP-u došao do klupe juniorske reprezentacije i očekujem da i u tom delu košarkaške karijere, postane izvanredan trener. Probaćemo iduće godine da napravimo jedan forum kroz koji bi okupili sve te ljude.  Zadovoljan sam što je sada jedan veliki deo tih ljudi ovde sa nama, očekujem da nam se svi Zvezdaši pridruže, svima su vrata otvorena!

Koliko ste aktivni u fudbalskom klubu?

Nisam aktivan uopšte, bio sam kada je bilo najteže, i mislim da sam barem malo doprineo 26.toj tituli, a delimično i 27.tituli.

Dobro, ali možete li da ocenite šta je neophodno fudbalskom klubu da napravi iskorak u Evropi poput košarkaškog? Naročito imajući u vidu da je fudbal profitabilniji sport od košarke.

Sticajem okolnosti sam ušao u fudbalski klub 2012. godine. To nije bila moja ideja, ali sam taj predlog prihvatio. Radio sam celu 2013. negde do polovine 2014. godine intenzivno. I sada se vodim kao član Upravnog odbora, i mnogi me i danas dobronamerno zovu za savete.  Međutim, posle onih događaja oko izbora i direktnog napada na mene potpuno sam se pasivizirao. Naravno da želim da taj klub napravi što bolji rezultat i vidim da im dobro ide. Prvaci su Srbije, što me čini sretnim. Za nešto više od toga je potrebno jako mnogo i u organizacionom i u finansijskom smislu. Zvezda je opterećena velikim dugovima.

Vi ste imali predlog da se podigne namenski kredit i na taj način reše problemi oko dugovanja prema bivšim igračima i trenerima?

Znate kako, bilo je više predloga, ali kako ja ne volim da se meni neko sa strane petlja i meša u košarkaški klub, tako verujem da to ne vole ni ljudi u fudbalskom klubu. Neka samo rade, sa moje strane imaće uvek podršku. Ako treba da im pomognem, tu sam. Zvezdi će trebati veliki korak da bi u Evropi napravila održiv rezultat. Mislim da to Crvena Zvezda može, ali za to treba uložiti veliku energiju i rad. Ja im želim sve najbolje, bez obzira što su se pojedinci kada sam ja u pitanju obrukali svojim izjavama, sve iz straha da im Nebojša Čović  ne bude predsednik kluba. No i to sam pozitivno razumeo, i nemam osećaj nikakve ljutnje.

Postoji li mogućnost da fudbal, kao najprofitabilniji sport, održava i druge sekcije našeg sportskog društva?

Mi smo imali takvu ideju 2013.godine, taj takozvani španski model, gde bi fudbalska sekcija bila stub sportskog društva sa ostalim klubovima koji predstavljaju sekcije. Međutim, opet se vraćamo na novac, Fudbalskom klubu treba do 4 godine da postane redovni ulesnik Lige šampiona ili Lige Evrope, a to vam obezbedjuje važnu dimenziju samofinansiranja.  Videćemo kakav će koncept biti napravljen. U fudbalu već u julu  kreću kvalifikacije, tim treba da se pojača, a treba obezbediti i kontinuitet rada trenera Božovića, i verujem da će se time steći uslovi da se napravi taj ključni iskorak.  Da li je tako ili nije, ali mi moramo da shvatimo razmišljanje armije navijala – Crvena zvezda bez Evrope nije Crvena zvezda.

Foto: CZBG, Ivan J.

Gde vidite Zvezdu u košarci u srednjeročnim i dugoročnim planovima?

Vidim Zvezdu pre svega kao stabilnog evroligaša. Ono što bih voleo je da 2018. godine dobijemo fajnal-for. Zvezdu vidim na fajnal-foru Evrolige. Možda smo mogli i ove godine da se plasiramo na fajnal-for, malo nam je nedostajalo. Verovatno bi priča bila drugačija da smo drugu utakmicu u Moskvi dobili, bili smo veoma blizu. U tom slučaju bi se CSKA teško provukao u Beogradu, bez obzira što je to veoma skupa i kvalitetna ekipa. Videlo se da možemo da igramo sa svima. Možda je i bolje što je ovako ispalo, jer bi prerano došli do nečega što možda bilo nije realno u ovom trenutku. Kada se vratite na početak sezone, da nam je neko ponudio  da ćemo ući u TOP8 Evrolige, mi bi to odmah prihvatili. Bilo je posrtanja, padova, uzdizanja, ali smo svi zajedno to izgurali, na čelu sa trenerom i igračima. Nešto smo i mi iz Uprave pomalo pripomogli.

S obzirom da nam ABA liga donosi Evroligu, igranje utakmica sa najjačim evropskim klubovima, kako komentarišete stav delija da bojkotuju ABA ligu?

Nikada neću ništa reći protiv njih, niti ću ih primoravati da donesu neku odluku koja deli navijače Crvene zvezde. Neka to samo sazri kod njih!

Pa zar upravo taj bojkot ne pravi podele?

Ne, mi nikada nismo imali podele te vrste, i to jeste još jedno bogastvo Crvene zvezde. Oni imaju slobodu izbora, to je njihovo pravo, a njihov izbor je da ne podržavaju regionalno takmičenje. Da li nam nedostaju na takvim utakmicama? Apsolutno, ali dovoljno su mladi ali i iskusni , i sasvim sigurno  imaju veliku ljubav prema klubu, tako da neka to sazri kod njih i neka oni donesu odluku.  Kada bi ostali sistemi Crvene zvezde bili organizovani kao što su oni organizovani, mislim da bi mi bili na mnogo višem nivou .

Pričali smo o kvalitetu domaće lige. Može li neki od terena u sprskoj ligi da zameni kaljenje igrača u Zadru, Splitu, Ljubljani, Skoplju, Zagrebu itd. ?

Može, interesantni su i Čačak i Kraljevo i Valjevo, pa ti tereni su bili „vrući“ i u vreme stare Jugoslavije. Interesantniji su od Krke i Tajfuna sigurno. Meni nije cilj rušenje Jadranske lige. Međutim, ne bi voleo da prolazim ponovo kroz istu priču. Znate, kada vas neko jednom prevari  –  u redu. Kada vas prevari drugi put, možeš da se pogledaš u ogledalo, ali kada vas prevari treći put, nemojte ni da se gledate u ogledalo. Znam da će mnogi reći da ja to pričam na nacionalnoj osnovi, ali naravno da je tako kada su neki potezi iz susednih zemalja upitni. To je sve sport. Ja nemam stil da pričam u Beogradu, a da ćutim u Zagrebu. Ne plašim se da kažem stvari direktno u lice. Borim se za interese Crvene zvezde i tu nema pardona.

Koliko Jadranskoj ligi nedostaju prvaci Evrope? Mislim, pre svega, na Bosnu i Split. Koliko bi liga bila atraktivnija sa njima?

Pa šta im da im radimo. Propali su i naši klubovi. Ne očekujte da ja žalim za njima. Jeste mi žao što nema Splita, mislim da je to veliki košarkaški centar. Očigledno je da ceo region, prostor bivše Jugoslavije ima probleme. Mislim da tek sada shvatamo šta nas je zadesilo. Voleo bih da je Bosna tu, jer ima veliku tradiciju. Sarajevo ima košarkašku tradiciju. Ali isto bi tako voleo da su u takmčenju i Čačak, Zrenjanin, Novi Sad, Niš itd. Moja ideja od pre tri godine, kada su me takođe napadali i kritikovali bila je prva B Jadranska liga. Vidim da su je sada preuzeli drugi. Volim svoje ideje da izlažem u tišini, jer kad god ja predložim nešto, odmah ide napad. Onda je bolje ovako, biće manji napad, anaknadna pamet kod drugih je čudo!

Gospodine Čoviću, ostaje nam samo da vam se zahvalim na veoma iscrpnim i iskrenim odgovorima.

Hvala i vama na vrlo dobrim pitanjima.

Додајте коментар

Кликните да бисте објавили коментар

Скочи на траку са алаткама