Интервјуи

(1) CZBG intervju, Nebojša Čović: ”Izborićemo se za evropsku Zvezdu!”

Autor: CZBG, Milan P. 

Crvena zvezda još jednu sezonu uspešno privodi kraju. Plasmanom u osam najboljih klubova Evrolige napravljen je istorijski uspeh na međunarodnoj sceni. Klub sa Malog Kalemegdana je na najboljem putu da postane stabilan evroligaš. Takođe, prisutna je i vladavina crveno-belih u regionu. Drugu godinu za redom osvojena je Jadranska liga, te sa sigurnošću možemo reći da je ova sezona izuzetno uspešna. Svega toga ne bi bilo bez izuzetnog marljivog rada i velikog truda svih u klubu. Jedan od najzaslužnijih za takve rezultate jeste predsednik kluba, gospodin Nebojša Čović. Sa njim je ekipa našeg sajta imala opširan razgovor o njegovim košarkaškim počecima, vremenu kada je bio gradonačelnik Beograda, kao i aktuelnim temama koje trenutno najviše interesuju košarkašku javnost. Prvi čovek crveno-belih izneo je svoje viđenje sukoba na relaciji Evoliga – FIBA. Sa našim sagovornikom porazgovarali smo i o budućnosti ABA lige u kontekstu sukoba najviših instanci evropske košarke.

Diplomirali ste I doktorirali na Mašinskom fakultet. Čovek ste iz privrede. Interesuje  nas otkud vi u sportu? Kako je počeo vaš put u košarci?

”Ja sam u košarku ušao  još  1970.godine kada je bilo prvenstvo u Ljubljani. Od tada sam neprekidno u košarci. Prvo kao igrač. Prošao sam sve selekcije od pionira do juniora , sticajem okolnosti u KK Partizan, a potom sam igrao za KK ILR Železnik u seniorskoj ligi. Aktivno sam igrao košarku do svoje 32. – 33. godine. Da prevedem: aktivno sam tapkao košarkašku loptu, u pokušaju da igram košarku, kako to neki rekoše, ali sam paralelno sa tim završavao školu. Osnovnu, srednju, fakultet, magisterijum i doktorat,u vremenu kada se to nije moglo pokloniti i kupiti, i bio sam u svim tim školama jedan od najboljih đaka i studenata.”

Sa Mašinskog fakulteta je bilo dosta ljudi u košarci. Između ostalih i gospodin Đilas, zar ne?

”Gospodin Dragan Đilas je bio moj student. I ne samo on, nego, Šutanovac ,Babić, i mnogi drugi. Bilo ih je zaista puno, a među njima i ličnosti i koje su danas prepozatljive u javnom životu Srbije.  Bio  sam asistent na Mašinskom fakultetu u Beogradu, na katedri za proizvodno mašinstvo i primenu kompjutera. Oni su bili na nekim drugim katedrama, ali su kod mene obično slušali predmete: tehnologija mašinoradnje,  mašine alatke, proizvodni sistemi, kibernetika, robotika. Rado se sećam svih mojih studenata, i rad na fakultetu je jedan od najlepših perioda mog života. ”

Pronašao sam podatak da ste nosilac ordena Sv. Save prvog reda. Možete li da nam kažete nešto više o tome?

”Dok sam bio gradonačelnik Beograda, od ’93 godine pa do ’97, kada mi je istekao mandat, Srpska pravoslavna crkva je imala probleme sa izgradnjom crkava na području grada Beograda. Pokojni patrijarh, njegova svetost gospodin Pavle je održao nekoliko sastanaka sa mnom, kao gradonačenilkom Beograda i izložio mi gde su sve potencijalne lokacije za crkve u beogradskim opštinama. Bila su to neprijatna i teška vremena, jer su pojedinci u SPS-u i dalje baštinili onaj komunistički pristup prema crkvi. Dozvolio sam i dao svoj potpis za izgradnju crkava na oko dvaedesetak lokacija u Beogradu. Pored toga, vratio sam i slavu grada Beograda – Spasovdan. Bilo je velikih problema u SPS-u, čiji sam tada bio član, ali bez obzira na te pritiske i probleme, Srpska pravoslavna crkva je dobila lokacije u Beogradu.  Orden Sv. Save prvog reda koji dodeljuje SPC, primio sam 1998.godine i to mi je najdraže priznanje u mom dosadašnjem životu, a posebno što sam orden primio od pokojnog patrijarha Pavla, koga sam i tada, i a sada, smatrao svecem.”

Da pređemo na ove aktuelne teme, pre svega na sukob FIBA i ULEB. Kako vama izgleda novi projekat Evrolige sa  16 klubova? I kako vidite Crvenu zvezdu u tome?

”Mislim da je to dobar projekat i meni je žao što FIBA nije smogla snage, odnosno nije prepoznala da tim putem treba da ide evropska košarka. FIBA i Evroliga su trebali da se dogovore, mislim da je postojalo puno prostora. Nažalost, mislim da je jako teško da posle svega što se dogodilo, FIBA i Evroliga postignu dogovor, mada bih to iskreno želeo. Interesantno je postaviti evropsku košarku kroz Evroligu, Evrokup i nacionalna prvenstva. Svi oni koji pričaju o zatvorenim ligama, nisu u pravu. To nije koncept EKA. Koncept EKA jeste da se iz nacionalnog prvenstva ide ka Evrokupu, a iz Evrokupa u Evroligu. Kao i da imate prohodnost na dole. Znači da može da se ispada iz Evrolige, kao i iz Evrokupa. Trenutno  u Evroligi imamo 16 klubova,  dok je u Evrokupu 24 kluba. S tim što će Evroliga od sezone 16-17 imati koncept Lige, dok će Evrokup preuzeti koncept koji je do sada imala Evroliga. ”

Foto: CZBG, Ivan J.

Mislite li da tu može doći do zasićenja, do neke vrste zatvorenog takmičenja? Može li se izgubiti interes ostalih klubova, koji nisu u 16 najboljih?

”Mislim da može da dođe do toga, ukoliko FIBA bude nastavila rat. Mi smo predlagali nešto drugo, ali FIBA to nije prepoznala. Kao i u svemu drugom,  ovde se radi o sukobu vezanom za određene interese, tačnije za pare. I sa jedne i sa druge strane, s tim što je Evroliga bila brža u nekom prethodnom periodu i, istini za volju. Sama FIBA je 2004. godine prodala svoja takmičenja za 400 000 evra, tu sumu  su  isplaćivali kvartalno , četiri puta po 100 000 evra godišnje. Sve je to funkcionisalo do 2012. godine, kada su se pojavili prozori, tačnije pauze u prvenstvima za određena reprezentativna takmičenja u smislu kvalifikacija. Te prozore nije podržala NBA liga i FIBA nije smela ništa da kaže. Međutim, ako ih ne podržava ni Evroliga u takvoj formi, onda će FIBA da se iživljava nad ostalim klubovima. Moram jasno da kažem da je sve to što FIBA radi protivpravno i da je to nasilje. Mislim da će to uskoro i sudovi pokazati. Ne postoji nijedna njihova pisana odluka da će preduzeti sankcije, zbog toga što se plaše sudova. Drugo, to rade ljudi sa naših područja. Nažalost, mislim da je idejni tvorac ove hajke na klubove, a naročito u ovom regionu, Zoran Radović, a u sve to se upetljao i Dejan Bodiroga. Neki kažu, nije se glasalo na Bordu FIBA, a kada to kažu ti iz „video klubova“ onda treba da nam objasne kako je doneta odluka, ako se nije glasalo? Da se razumemo, ovde se radi o ljudima koji su nekada  BILI veliki igrači, koji su doneli puno radosti zemlji i narodu igrajući košarku, ali niti su oni prvi, niti poslednji, i za to su od ovog istog naroda i države adekvatno nagrađeni,  ali to ne znači da mogu da rade šta im padne na pamet!
Po tome kako oni neke stvari zamišljaju, Majkl Džordan bi trebao da bude predsednik Amerike. Poštujem njihove rezultate dok su bili igrači, potrudio sam se i malo da im pomognem u svemu tome, ali oni ne mogu na taj način da rade, ne poštujući nikog drugog. Iza toga se krije i još jedna opasna stvar, a to su lični odnosi koji su vrlo izraženi na relaciji FIBA – Evroliga, a bogami i odnosi pojedinaca, poput Zorana Radovića, prema Crvenoj zvezdi. Nisam paranoičan čovek, ali ti ljudi permanentno ne vole Zvezdu a i mene što je manje važno.  Znam zašto me ne vole, jer sam nezgodan svedok, i za kratko vreme mogu da im objasnim kolike su milionske dugove ostavili u košarkaškom klubu Crvena zvezda, koji su skoro uništili. Naravno, kada ovo kažem, ne mislim na Bodirogu, a naročito ne na Predraga Bogosavljeva.  Možda im uskoro ističe i mandat u FIBA, pa bi ponovo kroz mešetarenje da se vrate i da opet nekoga, ili neki klub „zaviju u crno“, a da onda opet neko drugi čisti nered koji će ostaviti. I kako to da neki Radovići, Opačići i slični nisu propali lično, a KK Crvena zvezda skoro da jeste? Mogu oni meni da odgovaraju kako god hoće, ali bilo bi im bolje da im te odgovore ne pišu razni komentatori iz „video klubova“ za koje gotovo sigurno mogu da kažem, da je njihova mržnja prema meni prerasla u bolest!  Njihovu matricu napada, podmetanja, abrovanja oko Crvene zvezde i srpske košarke mogu da nacrtam, a možda ću to i uraditi za javnost. Radi se o najvećim rušiteljima srpske košarke, na ovim prostorima. Ako hoće da vode ABA ligu, a znam dobro da im je i to jedan od biznis planova, neka daju pare najzad u košarku,a ne u ilegalne građevine, peciva, savete, strujomere i imaginarne projekte. Nisu oni legende da bi varali narod i obmanjivali javnost, već da i dok su žive legende nešto konkretno rade. Zanimanje legenda za mene ne postoji. ”

Pominjali ste da je naš klub mogao da potpiše višegodišnji ugovor sa Evroligom. Da li je moglo nešto više da se napravi na tom planu? I, ako ne, šta su razlozi?

”Svakako da su finansijski razlozi u pitanju, jer Crvena zvezde ne može da dostigne buždet od 10-15 miliona evra. Pored toga, Zvezda nije htela da igra nepoštenu igru. Mi idemo iz regionalne ABA ligu u Evroligu. izborili smo se u kontaktima sa Evroligom da prvak ABA lige ide u Evroligu, a da drugi, treći i četvrti idu u Evrokup. Takav smo i ugovor potpisali kao regionalna liga. Mi nismo hteli da soliramo u svemu tome. Neki drugi klubovi, koji nisu bili sigurni oko svog plasmana, vršili su pritisak na savez da im obezbedi takmičenje u FIBA. Kada su završili takmičenje na boljoj poziciji nego što su očekivali, odjednom promeniše mišljenje i postadoše veliki zagovornici Evrokupa. Sa druge strane, imamo i ove predsednike saveza, poput Šukera u HKS, koji je na Skupštini ABA ige obećao da će braniti svoje klubove od bahatosti FIBA. Imamo više svedoka za sve to, i lako možemo da odkumentujemo šta je sve obećao. Onda imate Slovence koji ne znaju ni sami šta hoće i toga je meni preko glave. Po ko zna koji put gledam isti film, ponovo će nas da okrive za sve. Tu je i Kamnikar, koji je nama celu sezonu lomio kičmu. Čak je i finalnu seriju „pakovao“. Tu je postavio sudije koje treba da iritiraju Crvenu zvezdu.  Kao što ste videli, Crvena zvezda ne želi više da ćuti o tim stvarima. Nemamo nikakav problem da se sa svakim od tih koji nam rade „o glavi“ – javno suočimo, i uopšte se ne plašimo takvih neprijatelja, koji žive od toga da mrze Crvenu zvezdu, i u tom konceptu prave i svoje emisije. A kada dođemo u te iste emisije, dogodi im se sindrom da puknu kao sijalica!”

Foto: CZBG, Ivan J.

Kako treba da se, po vama, srpska košarka postavi u svemu tome? Postoji li opasnosti za Zvezdu u tom smislu, kako srednjeročne, tako i dugoročne?

”Regionalna liga je potrebna, ali ne po svaku cenu. Ako ne možemo da izdržimo u toj ligi dalje, i da je dodatno modernizujemo, nećemo se takmičiti u toj ligi. Na primer, ako neko kaže da Kamnikar i sledeće sezone ostaje tu, nema regionalne lige. ABA liga je sa aspekta kvaliteta i razvoja košarke potrebna, ali ne po svaku cenu. Ubeđen sam da Srbija ima snage da koncentriše kvalitet u svojoj ligi, a što se tiče ostalih država na prostoru bivše Jugoslavije, nisam baš siguran da to mogu da učine. Tako da, mazohistički izgleda, da Srbija stalno „vuče“ napred, a stalno je proglašavaju krivom. U BiH se prvo neke druge stvari moraju rešavati.Republika Srpska može sa nama da igra ligu, to nije nikakav problem. Srbija može da uđe u tu reformu. Ponavljam, mi nismo za rušenje regionalne lige, ali ne želimo da budemo robovi po svaku cenu. Crvena zvezda je izgradila svoje mesto u Evroligi, ali opasnosti uvek postoje i nemamo pravo da se opuštamo. Moramo maksimalno da radimo zato što sa svih strana vrebaju određene zamke i izazovi, kao i ljudi koji nisu baš dobronamerni. Znate, na našim prostorima se uspeh ne prašta, a mi smo ga napravili.”

Ovu sezonu možemo oceniti kao vrlo uspešnu. U Evroligi je napravljen korak dalje, ušli smo u osam najboljih klubova. Pored toga, osvojena je i ABA liga. Kakvi su planovi Crvene zvezde za narednu godinu? Može li Zvezda sa čuva postojeći igrački kadar i da napravi iskorak u tom pogledu?

”Postigli smo dobre rezultate, ali kako smo krenuli, dobro smo stigli do ovde. Kao što znate, bilo je promašaja, u hodu smo menjali igrače, gubili utakmice. U Evroligi smo se popeli za jedan stepenik više. Možda nas je to koštalo kupa, za koji ja nikada neću reći da je beznačajan. To rade neki drugi.  Kada oni nisu u finalima, onda ta takmičenja nisu važna. Pred nama je sada domaće prvenstvo, gde su ambicije šampionske. Želimo da osvojimo ili da odbranimo titulu prvaka. Biće teško, jer se već pripremaju razno razni napadi na Zvezdu. Gledam puno sumnjivih ljudi u košarci, dok mi krvavim radom dolazimo do svega. Niko nama ništa ne poklanja. Tako da, želim da zaštitim ono što smo svi mi svojim radom uspeli da napravimo. Želim potpunu regularnost, pa ako je neko bolji od Zvezde neka nas pobedi. Nemam nameru da ćutim o takvim stvarima. Što se tiče iduće sezone, nećemo zadržati sve igrače, ali sada nije vreme da o tome pričamo. Mi smo u važnom delu sezone, čeka nas domaće prvenstvo, a sve ostalo ćemo javno reći, kada za to dodje vreme.  Našem klubu titula  prvaka Srbije znači puno. Mi smo ipak klub osnovan u Srbiji.”

Hoće li Dejan Radonjić ostati trener Zvezde?

”On ima ugovor još jednu sezonu. Nije bilo nikakvih ponuda. Pustite to što se pisalo u pojedinim medijima. Medijski se vodi rat protiv Crvene zvezde, i to ne samo u Srbiji. To treba prepoznati. Odnos nekih novinara, kojima više odgovra naziv „kvazinovinari“ je izuzetno loš. Mi smo to prepoznali. Radi se o lošim ljudima. Kada god hoće mogu da mi postave kakva god hoće pitanja, ali da pričamo samo na bazi činjenica, nikako na bazi kafanskih priča i legendi iz silikonskih dolina. Kao što neki naši bivši reprezentativci iskoriste viđenje sa funkcionerima Darušafake da oplakuju što taj turski klub sa američkim milionima  nije ušao u TOP8 umesto Zvezde. Takvi ljudi stalno žive u prošlosti. Sport nije isti kao pre 20 godina, ovo je sada neko drugo vreme. Gledajući pojedine komentare, vrlo sam zadovoljan, jer vidim da ih strašno bole uspesi i rezultati Crvene zvezde. A to Vam je potvrda da smo na pravom putu!”

U drugom delu intervjua imaćete priliku da pročitate planove vezane za finansiranje kluba, mogućnosti da se budžet kluba poveća naredne sezone, angažmanu gospodina Čovića u fudbalskom klubu, ali i mnogim drugim stvarima.

Додајте коментар

Кликните да бисте објавили коментар

Скочи на траку са алаткама