Košarka Košarka/Evroliga Košarka/Izveštaji i analize

Anadolu Efes 84:83 Crvena zvezda (22.12.2021.)

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Anadolu Efesa rezultatom 84:83 u 17. kolu Evrolige.

Nakon što Kuzmić nije iskoristio svoja prva 2 napada, usledile su 3 trojke – Džejms Anderson – Nejt Volters i Tibor Plajs – za 6:3 za Efes. Rodrig Bobua prodire i polaže za 8:3. Holins utrčava pod košem pri našem izvođenju lopte i smanjuje na 8:5.

Tibor Plajs novom trojkom donosi Efesu 11:5. Holins dobija sporan faul u duelu sa Šejnom Larkinom, koji pogađa oba slobodna bacanja. Volters je prošao ceo tim Efesa i položio za 13:7. Luka Mitrović kuca u tranziciji na dodavanje Kalinića za 13:9.

Rodrig Bobua pogađa dvojku o tablu za 15:9 nakon promašene trojke Adriena Moermana. Džejms Anderson iz prodora pogađa 2+1. Mitrović iz poluhoroga pogađa za 18:11. Kalinić iz teške pozicije pod košem Efesa smanjuje na 18:13.

Usamljeni Bobua pogađa trojku za Efes. Larkin sa slobodnih bacanja donosi dvocifrenu prednost Efesu od 23:13. Posle velike borbe i mnogo ofanzivnih skokova Maika Cirbesa, Eron Vajt pogađa 2+1. Cirbes je u sledećem napadu poslao Brajanta Danstona na liniju za slobodna bacanja, a on je pogodio oba za 25:16.

Džejms Anderson trojkom povećava na 12 razlike i primorava Dejana Radonjića da traži tajm-aut. Lazić je iznudio prekršaj Bobue i pogodio oba penala za 28:18. Eron Vajt dalekom trojkom vraća Zvezdu na jednocifreni zaostatak, ali Bobua trojkom braća Efesu +10 (31:21). To je bio i rezultat na kraju prve četvrtine.

Efes je pogodio čak 6 trojki. Problem su bila i 2 rana faula Ostina Holinsa.
Branko Lazić je pogodio daleku trojku na početku druge četvrtine. Kuzmić poentira posle ofanzivnog skoka nakon promašaja Voltersa. Vasa Micić faulira Nikolu Kalinića za 2 slobodna bacanja, koja je Kalinić i pogodio za 31:28.

Ovome je doprineo i promašaj šuteva za 3 poena domaćih na početku četvrtine. Stefan Lazarević je odigrao odličnu odbranu pod košem Zvezde, a zatim u tranziciji poentirao za 31:30 i tajm-aut Ergina Atamana. Tibor Plajs svojom trećom trojkom prekida seriju Zvezde.

Kalinić smanjuje na 34:32. Šejn Larkin pogađa flouter za 36:32. Nikola Ivanović trojkom ponovo vraća na -1 u 16. minutu. Zvezda je 2 puta u ovoj četvrtini propustila priliku da povede, ali treći put nije. Volters svojim karakterističnim flouterom donosi 36:37.

Tibor Plajs ponovo pogađa trojku. Branko Lazić iz finta-šuta izjednačava na 39:39. Voltersov flouter nam donosi 39:41, a Lazić trojkom +5. Larkin odlično dodaje Plajsu koji pod košem smanjuje na 41:44. Volters ponovo prodire za 41:46, a Larkin ponovo dodaje Plajsu koji zakucava za 43:46. To je bio rezultat na poluvremenu.

Plajs sa poludistance otvara treću četvrtinu. Kalinić i Holins pogađaju trojke za 45:52. Plajs uzvraća trojkom preko Kuzmića na 48:52. Holins ubrzo stiže do 4. lične greške, a Plajs sa slobodnih bacanja smanjuje na 50:52. To mu je bio 23. poen. Kalinić je pogodio dugu dvojku.

Zatim je promašio trojku, ali je Ognjen Kuzmić ugurao u koš. Micić pogađa trojku za svoje prve poene na meču. Kalinić je dodao Kuzmiću koji pod košem pogađa 2+1 za 53:59. Lazić iz ugla postiže svoj 13. poen za najveću prednost Zvezde od +9 i tajm-aut Atamana.

Šejn Larkin iz prodora pogađa za 55:62. Danston na pas Larkina polaže za 57:62 Kalinić trojkom prekida mini-seriju Efesa, ali Micić uzvraća istom merom. Brajant Danston pogađa 1 od 2 sa penala za 61:65. Nikola Ivanović zatim pogađa trojku. Elajdža Brajant u sledećem napadu pogađa 2 uz faul.

Omašio je bacanje, ali poentira iz ofanzivnog skoka (65:68). Tim rezultatom završena je treća četvrtina. Micić otvara poslednju deonicu za 2+1 za izjednačenje 68:68. Ivanović na agresivnu odbranu Efesa pogađa step-bek trojku. Micić uz blokove Danstona pogađa za 70:71.

Stefan Lazarević pogađa trojku za 70:74. Danston blokira Voltersa, a onda u kontri Elajdža Brajant pogađa uz faul, ali maši slobodno bacanje. Lazarević pogađa novu trojku, ovoga puta na pas Voltersa. Elajdža Brajant prodire za 74:77 uz blokove Krisa Singltona. Kalinić pogađa 3+1 za 74:80 (nekome su sudije naknadno trojku priznale kao dvojku).

Volters pogađa 1 od 2 sa slobodnih bacanja za 74:81. Stefan Marković pravi faul nad Micićem, koji pogađa oba penala za 76:81 na 1:51 do kraja. Kalinić pravi bespotreban faul nad Micićem, a on pogađa oba slobodna bacanja. Micić iz prodora smanjuje na 80:81. Kalinić iz okreta pogađa za 80:83 na 15 sekundi do kraja.

Micić ponovo iz prodora pogađa za 82:83 i tajm-aut Radonjića. Larkin faulira Kalinića na 10,4 sekunde do kraja, a ovaj maši oba slobodna bacanja. Fauliran je Micić na 0,9 do kraja. On pogađa oba slobodna bacanja i Efes je pobedio.

Možemo biti ponosni na ove momke s obzirom na pružen otpor aktuelnom prvaku Evrope u gostima. Malo je sreće falilo za pobedu.