Кошарка Кошарка/Евролига Кошарка/Извештаји и анализе

Анадолу Ефес 84:83 Црвена звезда (22.12.2021.)

Кошаркаши Црвене звезде поражени су од Анадолу Ефеса резултатом 84:83 у 17. колу Евролиге.

Након што Кузмић није искористио своја прва 2 напада, уследиле су 3 тројке – Џејмс Андерсон – Нејт Волтерс и Тибор Плајс – за 6:3 за Ефес. Родриг Бобуа продире и полаже за 8:3. Холинс утрчава под кошем при нашем извођењу лопте и смањује на 8:5.

Тибор Плајс новом тројком доноси Ефесу 11:5. Холинс добија споран фаул у дуелу са Шејном Ларкином, који погађа оба слободна бацања. Волтерс је прошао цео тим Ефеса и положио за 13:7. Лука Митровић куца у транзицији на додавање Калинића за 13:9.

Родриг Бобуа погађа двојку о таблу за 15:9 након промашене тројке Адриена Моермана. Џејмс Андерсон из продора погађа 2+1. Митровић из полухорога погађа за 18:11. Калинић из тешке позиције под кошем Ефеса смањује на 18:13.

Усамљени Бобуа погађа тројку за Ефес. Ларкин са слободних бацања доноси двоцифрену предност Ефесу од 23:13. После велике борбе и много офанзивних скокова Маика Цирбеса, Ерон Вајт погађа 2+1. Цирбес је у следећем нападу послао Брајанта Данстона на линију за слободна бацања, а он је погодио оба за 25:16.

Џејмс Андерсон тројком повећава на 12 разлике и приморава Дејана Радоњића да тражи тајм-аут. Лазић је изнудио прекршај Бобуе и погодио оба пенала за 28:18. Ерон Вајт далеком тројком враћа Звезду на једноцифрени заостатак, али Бобуа тројком браћа Ефесу +10 (31:21). То је био и резултат на крају прве четвртине.

Ефес је погодио чак 6 тројки. Проблем су била и 2 рана фаула Остина Холинса.
Бранко Лазић је погодио далеку тројку на почетку друге четвртине. Кузмић поентира после офанзивног скока након промашаја Волтерса. Васа Мицић фаулира Николу Калинића за 2 слободна бацања, која је Калинић и погодио за 31:28.

Овоме је допринео и промашај шутева за 3 поена домаћих на почетку четвртине. Стефан Лазаревић је одиграо одличну одбрану под кошем Звезде, а затим у транзицији поентирао за 31:30 и тајм-аут Ергина Атамана. Тибор Плајс својом трећом тројком прекида серију Звезде.

Калинић смањује на 34:32. Шејн Ларкин погађа флоутер за 36:32. Никола Ивановић тројком поново враћа на -1 у 16. минуту. Звезда је 2 пута у овој четвртини пропустила прилику да поведе, али трећи пут није. Волтерс својим карактеристичним флоутером доноси 36:37.

Тибор Плајс поново погађа тројку. Бранко Лазић из финта-шута изједначава на 39:39. Волтерсов флоутер нам доноси 39:41, а Лазић тројком +5. Ларкин одлично додаје Плајсу који под кошем смањује на 41:44. Волтерс поново продире за 41:46, а Ларкин поново додаје Плајсу који закуцава за 43:46. То је био резултат на полувремену.

Плајс са полудистанце отвара трећу четвртину. Калинић и Холинс погађају тројке за 45:52. Плајс узвраћа тројком преко Кузмића на 48:52. Холинс убрзо стиже до 4. личне грешке, а Плајс са слободних бацања смањује на 50:52. То му је био 23. поен. Калинић је погодио дугу двојку.

Затим је промашио тројку, али је Огњен Кузмић угурао у кош. Мицић погађа тројку за своје прве поене на мечу. Калинић је додао Кузмићу који под кошем погађа 2+1 за 53:59. Лазић из угла постиже свој 13. поен за највећу предност Звезде од +9 и тајм-аут Атамана.

Шејн Ларкин из продора погађа за 55:62. Данстон на пас Ларкина полаже за 57:62 Калинић тројком прекида мини-серију Ефеса, али Мицић узвраћа истом мером. Брајант Данстон погађа 1 од 2 са пенала за 61:65. Никола Ивановић затим погађа тројку. Елајџа Брајант у следећем нападу погађа 2 уз фаул.

Омашио је бацање, али поентира из офанзивног скока (65:68). Тим резултатом завршена је трећа четвртина. Мицић отвара последњу деоницу за 2+1 за изједначење 68:68. Ивановић на агресивну одбрану Ефеса погађа степ-бек тројку. Мицић уз блокове Данстона погађа за 70:71.

Стефан Лазаревић погађа тројку за 70:74. Данстон блокира Волтерса, а онда у контри Елајџа Брајант погађа уз фаул, али маши слободно бацање. Лазаревић погађа нову тројку, овога пута на пас Волтерса. Елајџа Брајант продире за 74:77 уз блокове Криса Синглтона. Калинић погађа 3+1 за 74:80 (некоме су судије накнадно тројку признале као двојку).

Волтерс погађа 1 од 2 са слободних бацања за 74:81. Стефан Марковић прави фаул над Мицићем, који погађа оба пенала за 76:81 на 1:51 до краја. Калинић прави беспотребан фаул над Мицићем, а он погађа оба слободна бацања. Мицић из продора смањује на 80:81. Калинић из окрета погађа за 80:83 на 15 секунди до краја.

Мицић поново из продора погађа за 82:83 и тајм-аут Радоњића. Ларкин фаулира Калинића на 10,4 секунде до краја, а овај маши оба слободна бацања. Фаулиран је Мицић на 0,9 до краја. Он погађа оба слободна бацања и Ефес је победио.

Можемо бити поносни на ове момке с обзиром на пружен отпор актуелном прваку Европе у гостима. Мало је среће фалило за победу.