Košarka Košarka/Evroliga

Crvena zvezda 69:76 Barselona (14.12.2021.)

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Barselone u 15. kolu Evrolige.

Zvezda nije iskoristila nijedan od prva 3 napada uprkos dobro izgrađenim pozicijama, dok je Barselona poenima Šanlija i Mirotića stigla do 0:5. Prve poene za Zvezdu postigao je Ognjen Kuzmić pri kraju 3’ iz odbitka nakon što je Luka Mitrović promašio oba slobodna bacanja.

Martinez uzvraća trojkom za 2:8. Mitrović je ponovo bio loš sa slobodnih bacanja kada je pohodio samo jedno od 2 posle faula Mirotića. Šanli dugom dvojkom povećava na 3:10. Kalinić je pronašao rupu u odbrani Barselone i poentirao je iz prodora o Tablu za 5:10.

Odlično šutersko raspoloženje gostiju nastavljeno je trojkama Šanlija i Martineza za 5:16. Dejan Radonjić je zatražio tajm-aut u 6’. Usledila je kontroverzna situacija kada je Mitrović poentirao ali mu je to bilo poništeno zbog faula Kuzmića.

Ubrzo je Mitrović stigao do svog trećeg poena na meču za 7:16. Do 9:16 smo stigli iz kontre kada je Dejan Davidovac asistirao Mitroviću. Pjer Oriola pogađa dugu dvojku za 9:18. Na kraju četvrtine je bilo 13:20.

Cirbes i Davidovac su sa slobodnih bacanja smanjili na 16:20. Mitrović preko dvojice pogađa za 18:20, i Šarunas Jasikevičijus je zatražio tajm-aut, nezadovoljan agresivnošću svog tima kao i odbranom pika. Barselona prvih 3 minuta ove četvrtine nije poentirala.

Odbrana Cirbesa je imala veliki doprinos tome, a svoj udeo imali su i Davidovac i Lazić. Mitrović je izjednačio pod košem na 20:20, iako je loše prihvatio dodavanje. Hejs-Dejvis prekida poenterski post Barse sa slobodnih bacanja u 15’ za 20:22.

Prva trojka i prvo vođstvo Zvezde na utakmici stigli su pogotkom Nejta Voltersa na isteku 15’. Laprovitola i Šmids prave brzu mini-seriju od 4:0 za prednost Barselone od 23:26 i tajm-aut Radonjića. Holins odgovara flouterom iz koraka za 25:26. Volters na isti način donosi 27:27.

Iz ofanzivnih skokova lopta stiže do Mirotića koji vraća prednost Barsi polaganjem. Davidovac sa slobodnih bacanja izjednačava na 29:29. Šmids zakucava za 29:31. Jasikevičijus je zatim dobio tehničku, a Kalinić promašio slobodno bacanje.

Usledili su prekršaj Holinsa i tehnička Radonjića. Kajl Kuridž pogađa sva 3 slobodna bacanja. Nakon promašaja Kalinića, Kuzmić tek iz trećeg ofanzivnog skoka pogađa za 31:34. To je bio i konačan rezultat na poluvremenu.

Laprovitola otvara drugo poluvreme trojkom za 31:37. Iz jako konfuznog napada Zvezde, Volters je fauliran za slobodna bacanja i pogodio je oba za 33:37. Usamljeni Hejs-Dejvis pogađa trojku „iz kornera” za 33:40. Kalinić smanjuje sa poludistance na 35:40.

Laprovitola ponovo pogađa trojku. Kalinić u kontri pogađa preko Šanlija za 37:43. Volters prodorom smanjuje na 39:45. Počeli su i gosti da maše trojke. Kalinić novim pogotkom sa poludistance donosi 41:45. Hejs-Dejvis uzvraća poenima iz prodora. Kalinićeva trojka za 44:47 je izazvala delirijum kod publike!

Na žalost, Šmids i Hejs-Dejvis pogađaju svoje trojke. Kalinić je svojim 13. poenom smanjio na 46:53 posle 28 minuta. Šmids ostaje sam i zakucava za +9 Barselone. Hejs-Dejvis sa slobodnih bacanja vraća Barseloni njenu najveću prednost od +11 (46:57).

Nikola Ivanović pogađa sa poludistance, a odgovor je odmah stigao na drugoj strani od Brendona Dejvisa. Stefan Marković pogađa 1 od 2 sa penala. Jokubaitis prolazi našu odbranu i postavlja konačnih 49:61 posle 3 četvrtine.

Stefan Marković lepo prodire i polaže za 51:61. Šmids iz teške pozicije po košem povećava na 51:63. Usledila je mini-serija Dejana Davidovca. Prvo je sam pod košem smanjio na -10, a zatim ukrao „živu loptu”, iznudio 2 slobodna bacanja i pogodio jedno od njih.

Dobili smo još slobodnih bacanja – Marković je pogodio jedno, Mitrović 2, i smanjili smo na 57:65 na 6:39 do kraja. Barsa je bila van bonusa, a Zvezda sa jednim timskim faulom. Brendon Dejvis povećava na +10, a Volters sa slobodnih bacanja smanjuje na 59:67. Laprovitola je pogrešio zbog sjajne odbrane Lazića, ali smo bili bezidejni u tom napadu.

Kada je Kalinić nagazio aut-liniju u sledećem napadu, Radonjić je zatražio tajm-aut. Davidovac pod košem pogađa za 61:67, a onda Kalinić u tranziciji polaže za 63:67, za delirijum kod publike i tajm-aut Jasikevičijusa u 36’. Barselona dobija napad na poklon sudije i Mirotić pogađa 2+1. Mitrović sa slobodnih bacanja smanjuje na 65:70, a zatim dobija petu ličnu grešku i izlazi iz igre.

Marković pogađa trojku za 68:71. Holins pravi faul na 1:14 do kraja. Nikola Mirotić povećava na 68:73. Marković sa slobodnih bacanja donosi 69:73 na 1:03 do kraja. Imali smo nekoliko ofanzivnih skokova, promašili šuteve za 3 poena, a onda Kajl Kuridž trojkom rešava meč – 69:76.

Barselona ostaje prva na tabeli. Ostaje žal zbog promašenih zicera i slobodnih bacanja. Utakmici je, između ostalih, prisustvovao i Novak Đoković.