Кошарка Кошарка/Евролига

Црвена звезда 69:76 Барселона (14.12.2021.)

Кошаркаши Црвене звезде поражени су од Барселоне у 15. колу Евролиге.

Звезда није искористила ниједан од прва 3 напада упркос добро изграђеним позицијама, док је Барселона поенима Шанлија и Миротића стигла до 0:5. Прве поене за Звезду постигао је Огњен Кузмић при крају 3’ из одбитка након што је Лука Митровић промашио оба слободна бацања.

Мартинез узвраћа тројком за 2:8. Митровић је поново био лош са слободних бацања када је походио само једно од 2 после фаула Миротића. Шанли дугом двојком повећава на 3:10. Калинић је пронашао рупу у одбрани Барселоне и поентирао је из продора о Таблу за 5:10.

Одлично шутерско расположење гостију настављено је тројкама Шанлија и Мартинеза за 5:16. Дејан Радоњић је затражио тајм-аут у 6’. Уследила је контроверзна ситуација када је Митровић поентирао али му је то било поништено због фаула Кузмића.

Убрзо је Митровић стигао до свог трећег поена на мечу за 7:16. До 9:16 смо стигли из контре када је Дејан Давидовац асистирао Митровићу. Пјер Ориола погађа дугу двојку за 9:18. На крају четвртине је било 13:20.

Цирбес и Давидовац су са слободних бацања смањили на 16:20. Митровић преко двојице погађа за 18:20, и Шарунас Јасикевичијус је затражио тајм-аут, незадовољан агресивношћу свог тима као и одбраном пика. Барселона првих 3 минута ове четвртине није поентирала.

Одбрана Цирбеса је имала велики допринос томе, а свој удео имали су и Давидовац и Лазић. Митровић је изједначио под кошем на 20:20, иако је лоше прихватио додавање. Хејс-Дејвис прекида поентерски пост Барсе са слободних бацања у 15’ за 20:22.

Прва тројка и прво вођство Звезде на утакмици стигли су поготком Нејта Волтерса на истеку 15’. Лапровитола и Шмидс праве брзу мини-серију од 4:0 за предност Барселоне од 23:26 и тајм-аут Радоњића. Холинс одговара флоутером из корака за 25:26. Волтерс на исти начин доноси 27:27.

Из офанзивних скокова лопта стиже до Миротића који враћа предност Барси полагањем. Давидовац са слободних бацања изједначава на 29:29. Шмидс закуцава за 29:31. Јасикевичијус је затим добио техничку, а Калинић промашио слободно бацање.

Уследили су прекршај Холинса и техничка Радоњића. Кајл Куриџ погађа сва 3 слободна бацања. Након промашаја Калинића, Кузмић тек из трећег офанзивног скока погађа за 31:34. То је био и коначан резултат на полувремену.

Лапровитола отвара друго полувреме тројком за 31:37. Из јако конфузног напада Звезде, Волтерс је фаулиран за слободна бацања и погодио је оба за 33:37. Усамљени Хејс-Дејвис погађа тројку „из корнера” за 33:40. Калинић смањује са полудистанце на 35:40.

Лапровитола поново погађа тројку. Калинић у контри погађа преко Шанлија за 37:43. Волтерс продором смањује на 39:45. Почели су и гости да маше тројке. Калинић новим поготком са полудистанце доноси 41:45. Хејс-Дејвис узвраћа поенима из продора. Калинићева тројка за 44:47 је изазвала делиријум код публике!

На жалост, Шмидс и Хејс-Дејвис погађају своје тројке. Калинић је својим 13. поеном смањио на 46:53 после 28 минута. Шмидс остаје сам и закуцава за +9 Барселоне. Хејс-Дејвис са слободних бацања враћа Барселони њену највећу предност од +11 (46:57).

Никола Ивановић погађа са полудистанце, а одговор је одмах стигао на другој страни од Брендона Дејвиса. Стефан Марковић погађа 1 од 2 са пенала. Јокубаитис пролази нашу одбрану и поставља коначних 49:61 после 3 четвртине.

Стефан Марковић лепо продире и полаже за 51:61. Шмидс из тешке позиције по кошем повећава на 51:63. Уследила је мини-серија Дејана Давидовца. Прво је сам под кошем смањио на -10, а затим украо „живу лопту”, изнудио 2 слободна бацања и погодио једно од њих.

Добили смо још слободних бацања – Марковић је погодио једно, Митровић 2, и смањили смо на 57:65 на 6:39 до краја. Барса је била ван бонуса, а Звезда са једним тимским фаулом. Брендон Дејвис повећава на +10, а Волтерс са слободних бацања смањује на 59:67. Лапровитола је погрешио због сјајне одбране Лазића, али смо били безидејни у том нападу.

Када је Калинић нагазио аут-линију у следећем нападу, Радоњић је затражио тајм-аут. Давидовац под кошем погађа за 61:67, а онда Калинић у транзицији полаже за 63:67, за делиријум код публике и тајм-аут Јасикевичијуса у 36’. Барселона добија напад на поклон судије и Миротић погађа 2+1. Митровић са слободних бацања смањује на 65:70, а затим добија пету личну грешку и излази из игре.

Марковић погађа тројку за 68:71. Холинс прави фаул на 1:14 до краја. Никола Миротић повећава на 68:73. Марковић са слободних бацања доноси 69:73 на 1:03 до краја. Имали смо неколико офанзивних скокова, промашили шутеве за 3 поена, а онда Кајл Куриџ тројком решава меч – 69:76.

Барселона остаје прва на табели. Остаје жал због промашених зицера и слободних бацања. Утакмици је, између осталих, присуствовао и Новак Ђоковић.