CZBG analiza: Obradovićev uvodni bezobrazluk, loše sudije i loša Zvezda uzrok poraza

Treći ovosezonski večiti derbi, u košarci, pripao je Partizanu. Crvena zvezda je nakon dve pobede u prvom delu ABA sezone i finalu Kupa Radivoja Koraća, ušla u ovaj susret možda i malo opušteno, pa je na samom kraju morala da spašava razliku koja je sada na strani crveno-belih, pa u koliko i Zvezda i Partizan budu imali isti broj bodova na kraju, crveno-beli će imati prednost domaćeg parketa što u ovom slučaju nije zanemarljivo.

Uvod u derbi bio je, možemo slobodno reći, pravi mali skandal koji je došao iz kuhinje večitog rivala i njihovog prepoštenog trenera. Naime, i pored dogovora ljudi iz Zvezde i Partizana da Zvezda na dan meča održi trening u hali Pionir, taj vajni trener Partizana, koga svi dižu u nebesa, zabranio je Zvezdi da održi taj dogovoreni trening. To su čak objavili i neki portali, ali je vest ekspresno sklonjena sa istih. Ipak, Zvezdini navijači nisu dozvolili da članak tek tako nestane, pa je zahvaljujući nekima sačuvan čisto da se vidi koliko taj “veliki Srbin od trenera” želi normalizaciju odnosa.

Od samog starta utakmice bilo je jasno vidljivo da je Partizan ušao u meč, za razliku od predhodna dva derbija, sa više energije od Zvezde. Prvih 6-7 minuta utakmice timovi su bili izjednačeni i oprezni, a sudije su, iako su možda malo više seckale igru sa faulovima, bile korektne do negde 3:30 do kraja ¼ kada su napravile možda prvu veću grešku.
Naime, umesto faula u napadu Lesora, koji se kretao u bloku, sudije su pustile igru, da bi posle samo nekoliko trenutaka svirale sporan faul Holinsu koji je morao van igre jer mu je to bila druga lična greška. Panteru su tu, rekli bi, poklonjena dva slobodna bacanja. Nakon toga nastavila se igra u sličnom ritmu sve do 30 sekundi do kraja ¼. Tada sledi prava mini serija sudija koje su se već tad, definitivno, istakle u prvi plan. Prvo u situaciji gde Lazić izbija Panteru čistu loptu u kontri, sudije sviraju faul i traže čak da gledaju snimak za potencijalnu nesportsku? Rezultat – još dva poklonjena slobodna bacanja Panteru.
Dve sekunde pred kraj ¼ Panter se zaleće i reda radi šutira loptu sa pola terena, Lazić ga prati i ne pravi nikakav kontakt, ali sudije sviraju faul Laziću za tri slobodna bacanja.

Grubo rečeno, u ¼ Partizan je dobio apsolutno nepostojećih sedam slobodnih bacanja više nego što je zaslužio. Slučajnost ili ne, ali Partizan nakon ¼ vodi upravo pomenutih sedam razlike. Odnos slobodnih bacanja posle ¼ bio je 15 – 8 u korist Partizana.

Drugu četvrtinu odmah započinjemo tehničkom greškom Radonjiću koji je tražio očigledan faul nad Nejtom Voltersom. Odmah potom sudije ne sude čist faul Lesora u napadu, nad Mitrovićem. Naime, Francuz je laktom “odalamio” Mitrovića, ali sudije ostaju slepe i dopuštaju Lesoru da poentira.

Tokom ovog perioda igre Partizan je napravio i najveću razliku koja je dostigla i do +12, ali dobrom igrom u završnici poluvremena Zvezda se vratila na -6. Treba pomenuti da do poslednjeg minuta 2/4 sudije nisu imale većih grešaka iako je na obe strane bilo, može se reći, „sitnih“ previda.
Ono što je sporno, u poslednjem minutu prvog poluvremena, je šut Davidovca za tri poena. Dok je lopta skakala po obruču, Lesor je povukao ili zakačio mrežicu na šta su sudije ostale neme. Zanimljiva činjenica sa poluvremena je i 18 slobodnih bacanja Partizana. To je zanimljivo i vredno pomena zato što su protiv Zvezde, recimo u Evroligi na 26 utakmica, svega 3-4 tima imala 18 ili koje bacanje više, ali za celu utakmicu, dok je Partizan to uspeo da iznudi za samo jedno poluvreme. Na kraju 27 slobodnih bacanja za Partizan, što niko u Evroligi nije imao protiv Zvezde, ni blizu.

Treću četvrtinu otvara Avramović sa trojkom koja je bila tek uvod za njegovo ludilo u nastavku meča. Avramović je postigao 4 trojke u ovoj četvrtini i postigao je ukupno 16 poena. Treba napomenuti da su sve trojke bile pretežno otvorene što dosta govori o Zvezdinoj odbrani u tom periodu utakmice. Ipak, i pored fantastične igre Avramovića i pored, možemo reći Zvezdine loše odbrane u ovoj četvrtini, crveno-beli ipak odgovaraju odličnim napadom sa postignutih 29 poena naspram Partizanovih 24, te dobijaju ovu četvrtinu i u poslednji period igre se ulazi sa samo -1.

Nakon svega nekoliko sekundi u poslednjoj četvrtini, posle odličnog napada Zvezde, Ivanović ostaje sam i pogađa trojku za preokret i vođstvo Crvene zvezde, prvo još od ¼. Ali nezaustavljivi Avramović odmah uzvraća istom merom i vraća prednost svom timu. Na to se nadovezuje Lesor sa 4 brza i uzastopna poena, nakon kojih Partizan pravi seriju i odlazi ponovo na +7.  Zvezda u nastavku promašuje nekoliko otvorenih šuteva i Partizan to koristi i odlazi i na maksimalnih +18.
Nakon 16 poena Avramovića u ¾, on postiže još 4 trojke i još 15 poena u 4/4. Zaista nejasna i neshvatljiva ideja Radonjića i stručnog štaba da im, u tim trenucima, Lazić sedi na klupi dok Ivanović, Kalinić, Dobrić i Volters apsolutno nezainteresovano brane Aavramovića koji igra jedan od najboljih mečeva u karijeri.
Može se reći da je Zvezda, i pored svega, itekako zasluženo preokrenula rezultat, ali nakon tog preokreta s početka 4/4 pitanje je da li su igrači Zvezde ostali bez snage, koncentracije ili je nešto treće u pitanju. Mišljenja smo da je ipak na kraju Zvezda sama sebi najviše „presudila“, kao već nebrojano mnogo puta ove sezone. Naravno, ne treba oduzeti zasluge nestvarnom Avramoviću na ovom meču, ali ipak ako ekipa, koja slovi za „odbrambenu“, primi skoro 100 poena na parketu koji je „domaći“, onda je ipak problem veći od jednog protivničkog igrača.
Na kraju, na 35 sekundi do kraja meča, Partizan je imao pomenutih +18. Samim tim, da je taj rezultat ostao, Zvezda bi izgubila i veoma bitnu prednost u međusobnom duelu, jer je Zvezda prvi meč dobila sa 15 razlike. Ali Partizan, bukvalno, možemo reći poklanja glupostima Kuruca i Mura Zvezdi četiri lagana poena i na kraju ostaje -14.

Obradovićev bezobrazluk, loše sudije, loša priprema meča i ponovo loša igra u završnici Crvene zvezde, uzrokovali su ovom porazu. Ipak, zadržali smo nekako bolji međusobni skor, koji na kraju, s obzirom u kakvim uslovima se igra, može biti od presudnog značaja.

Za kraj, ponašanje nekih igrača Partizana (posebno Ledeja, Kuruca i Avramovića, uključujući i na početku pomenuti bezobrazluk trenera tog kluba), kao i navijača koji nisu štedeli uvrede na račun Čovića, Vesne, Radonjića, Kalinića i ostalih aktera iz reda naše ekipe trebaju da budu samo dodatni motiv svima u Košarkaškom klubu Crvena zvezda da se dobro “pripreme” za nadolazeće duele.