Autor: CZBG, Stefan N.
Nakon dve velike pobede nad Real Madridom i ruskom ekipom Himki, crveno-beli u dobrom raspoloženju putuju za Istanbul. Nakon poraza u Francuskoj od Strazbura, Crvena zvezda je zaređala sa pobedama (5 zaredom). Novi Evroligaški protivnik je ekipa Fenerbahčea, koja takođe igra u dobroj formi, izuzeći utakmicu u Madridu protiv kraljevskog kluba.
Fenerbahče, predvođen Željkom Obradovićem, nije dobro otvorio sezonu, ušli su dosta slabo, mlako, neki su odmah posumnjali u kvalitet igrača koje je ovog leta izabrao najtrofejniji trener u Evropi. Kako je vreme odmicalo, i kako je većina igrača dolazila do svežine nakon završenog EuroBasketa u Francuskoj, igre Fenera su počele da poprimaju ozbiljne konture. Igra je bila lepša za oko, a došli su i bolji rezultati. Jedino što u ovom trenutku fali, jeste možda taj jedan igrač koji će u egal utakmici uzeti loptu na kraju i rešiti. Kroz utakmice, stiče se utisak da je to srpski reprezentativac Bogdan Bogdanović, mada iz drugog plana tu priliku čekaju Luiđi Datome i Bobi Dikson, odnosno sada Ali Muhamed.
U Madridu nakon prvih 15-ak minuta, izgledalo je kao da će Fenerbahče osigurati prvo mesto u grupi dve utakmice pre kraja. Ipak, to se nije desilo, a Fenerbahče ima novu šansu da to uradi, protiv Crvene zvezde, na svom terenu. Željko Obradović je u najavi utakmice rekao da je ovo izuzetno bitna utakmica za njegov tim, i da očekuje punu halu. Poznato je da fudbalski navijači Fenerbahčea ne dolaze na košarkaške utakmice, tako da ne treba očekivati toliko zapaljivu atmosferu.
Fenerbahče vrlo verovatno zbog povreda Ekpe Judoa i Bariša Herseka, kao i već duže odsutnog Rikija Hikmena, ulazi u rotaciju sa 8 igrača uz 4 igrača koji su dosta mladi. Sva četvorica su mlađa od 20 godina. Svi oni su već kroz ovih 8 Evroligaških utakmica, dobijali veću ili manju šansu. Neki su se predstavili i Beogradskoj publici u prvoj utakmici.
Startna petorka Fenerbahčea na ovoj utakmici će vrlo verovatno izgledati:
Ali Muhamed – Bogdan Bogdanović – Nikola Kalinić – Luiđi Datome – Jan Veseli
Ali Muhamed
Dikson je izuzetno nezgodan plejmejker, koji ima speifičan način igre i selekcije šuta. Izuzetan je u pikenrol igri iz koje kreira za sebe, ali i druge. Može se reći da se još uvek traži i da na gostovanjima u Evroligi igra nešto bolje, nego na domaćem terenu. Tokom utakmice u Beogradu zaustavljen je na kvalitetan način, mnogo veće probleme je pravio Slukas. Visina koju ima (178cm) omogućava mu nizak dribling, koji mnogi bekovi u Evropi ne mogu da čuvaju. Ne zbog brzine i kvaliteta toliko, koliko jednostavno zbog toga što je lopta previše blizu parketa.
* Jedan je od plejmejkera koji gubi malo lopti. Ne treba ispadati iz odbrana u pokušajima da mu se oduzme lopta, gde on može napraviti višak svojim individualnim kvalitetom. Kroz odbranu treba pokušati da se isprovocira njegova selekcija šuta, koja nije baš na zavidnom nivou, jer voli ponekad da uzme koji šut previše.
Bogdan Bogdanović
Srpski reprezentativac se ove sezone, odlaskom Endrua Gaudloka u Kinu profilisao kao jedan od glavnih potrošača lopti u Fenerbahčeu. Ipak, stiče se utisak da napadački to u nekim momentima izgleda dosta jednolično, zbog prodora koji je i dalje na jednom dosta niskom nivou. Čak i kada mu se otvori prostor, oni više voli da to reši šutem iz naskoka oko penala i pogodi tu dugu dvojku. Nešto sporije noge u odbrani možda su bile i ključ poraza u Madridu (trojke Serhia Ljulja). Njegova defanzivna igra je sigurno nešto što se može koristiti u izolacijama. U Beogradu, nešto je pokušavao Marko Gudurić. Kod Željka Obradovića Bogdanović ima zaista veliki kredit u napadu.
* Voli da uzima šuteve iz daljine, ne oseća se prijatno kada treba da rešava akcije prodorom. Kada ima loptu u rukama dribling (desni) u dosta situacija koristi isključivo da napravi sebi nešto bolju poziciju za šut. Kud šuteva iz daljine, često koristi fintu, na koju ne treba nasedati. Na to posebno trebaju da obrate pažnju igrači koji će ga vrlo verovatno čuvati (Tompson, Gudurić…)
Nikola Kalinić
Bivši igrač Crvene zvezde, još uvek traži svoju igru zbog koje je letos bio možda i najskuplje pojačanje Fenerbahčea u društvu Juda, Antića, Datomea, Slukasa i Diksona. Njegova napadačka uloga nije velika, uzima isključivo spot-up šuteve, ne zadržava loptu i nastavlja protok lopte kada može. Defanzivno, doneo je dosta toga u tim Željka Obradovića. Fenerbahče je u ovom trenutku ekipa koja najbolje brani perimetar u Evroligi. Teraju protivnike na 27% šuta za tri poena.
* Samopouzdanje koje je imao u Crvenoj zvezdi, kao da bledi. Nesigurniji je sa loptom u rukama kada je spusti u dribling, nema više možda tu sigurnost koju je imao prošle godine u ovo vreme. No, ipak treba priznati da mu se forma digla u odnosu na sam početak sezone. Možemo očekivati čak da zbog dosta igre u pikenrolu bekova Fenerbahčea, Markus Vilijams bude zadužen za Kalinića. To je prošle godine viđeno par puta. Primer: Mačiulis u Areni.
Luiđi Datome
Italijanski košarkaš je došao kao veliko pojačanje u klub, i neko ko treba verovatno u završnici sezone da bude igrač sa loptom u rukama. Trećom četvrtinom u Madridu verovatno je koštao svoju ekipu pobede. U odnosu na početka sezone digao je svoje procente i napadačku produkciju. Jedan je od nekih u timu koji ima probleme sa lakšim povredama, ali zbog ionako kratke rotacije potreban je Obradoviću na terenu. U poslednjih par utakmica provodi dosta minuta na terenu.
* Preuzeo je na sebe mnogo veću napadačku ulogu, kako odmiče sezona. Kvinsi Miler može imati dosta problema defanzivno sa Datomeom. Pogotovo jer Miler još uvek pokazuje da se gubi u defanzivnim rotacijama i da u dosta situacija ostaje zaglavljen u blokovima, gde protivničke četvorke kasnije traže širinu. Datome može biti izuzetno opasan u tim situacijama.
Jan Veseli
Češki „centar“ je ove sezone najstandardniji igrač u timu Želimira Obradovića. Konstanta koju drži tokom sezone je na zaista visokom nivou. Stiče se utisak da je i popravio procente sa linije slobodnih bacanja, pa se protivnici ne odlučuju više toliko često da ga fauliraju kada su u bonusu. I dalje se njegova napadačka produkcija svodi na zakucavanja, iako je ove sezone pokazao solidno finiširanje oko obruča. U svoj napadački repertoar je uvrstio desni poluhorog iz srca reketa.
* Zbog specifičnosti Veselog na poziciji centra, on je jedan od razloga zašto Fenerbahče u Evroligi prima skoro 60% poena za dva poena, dosta toga iz samog reketa, odnosno na niskom postu. Veseli nema potrebnu konstituciju da brani protivničke centre u igri 1na1.
Klupa će na ovoj utakmici biti dosta kratka, sa 3 igrača (Slukas, Mahnutoglu i Antić), gde će možda još neku manju šansu dobiti bek Berk Ugurlu i igrač na unutrašnjim pozicijama Omer Jurstevin.
Kostas Slukas
Slukas se nakon jedne nezgodne povrede ramena vratio u ekipu na utakmici protiv Reala. Verovatno još uvek pokušava da iz povrede nađe svoj ritam. Reč je o košarkašu koji je izuzetan u diktiranju tempa igre, i koji je opasan u pikenrol situacijama. Voli da koristi telo u prodor igri gde pokušava da dolazi do što lakih poena. Levoruk je, samim tim i težak za čuvanje. Poseduje više nego korektan šut za tri poena.
* Uz Datome i Bogdanovića, igrač koji gubi najviše lopti. U pikenrolu traži dosta rizična rešenja za svoje centre koji su dosta atletski potentni, pa u želji da to izgleda ponekda i preatraktivno, dešavaju se greške. U Olimpijakosu, navikao je da igra sa takvim tipovima centara, pa mu to nije strano.
Malih Mahmutoglu
Tip igrača, kakav gotovo ima svaka ekipa u Evroligi. Timski igrač, kapiten, mali potrošač lopti, igrač zadatka i spotup šuter koji najčešće ćoškari u napadu. Mahmutoglu na terenu provodi svojih 15ak minuta, tu je da odigra timsku odbranu, i šutne otvorenu trojku kada mu se za to ukaže prilika.
* Ne drži loptu previše u svom posedu, traži krenju kroz blokove da uputi šut kada je to moguće. Jedan je od najboljih šutera u ekipi, i treba obratiti pažnju na njega.
Pero Antić
Makedonski košarkaš je u Tursku došao iz NBA, kao veliko pojačanje, kao neko ko može da doprinese igri u oba smera. Uostalom, Antić je iz Olimpijakosa u NBA otišao kao dosta dobar defanzivac, pogotovo u pikenrol igri, gde odlično anticipira i čita situacije na terenu. Od početka sezone igra sa velikim oscilacijama, i može se reći da je uz Veselog upravo loša igra u odbrani Pere Antića odgovorna za procenat šuta za dva poena koji Fenerbahče dopušta.
* Napadački je dosta nezgodan, jer poseduje unutra-spolja igru, tako da se prilagođava igračima koji ga čuvaju. Uostalom u Beogradu gde je odigrao najbolju utakmicu ove sezone, pokazao je kako to prilagođavanje izgleda u odnosu da li igra četvorku ili peticu.
Berk Ugurlu
Ugurlu (1996) je na početku dobio dosta prostora na terenu, vrlo je verovatno da kada se Riki Hikmen bude vratio na teren njegova uloga na terenu, u Evroligi neće biti velika. Svoje minute na terenu zarađuje agresivnošću, pre svega u defanzivi gde vrši pritisak na loptu, i po cenu faula, koji su mu dopušteni.
Omer Jurtsevin
Omer Jurtsevin (1998) zbog čestih povreda visokih igrača i ograničenog broja stranaca u turskom prventsvu, često dobija priliku da igra, možda i najviše od mladih igrača koje na raspolaganju ima popularni Žoc. Ovaj 17-godišnjak svojim talentom pokušava da se nametne na obe strane terena, sa svojom visinom od 208cm, pokriva obe unutrašnje pozicije.
Roster u ovom trenutku popunjavaju još dva mlada igrača to su: Arna Egehan (1997) i Erčan Bajrak (1997).
Fenerbahče će najverovatnije u ovom sastavu izaći na megdan Crvenoj zvezdi.
Fenerbahče, generalno ekipe Željka Obradovića su poznate kao timovi koji izuzetno poštuju loptu u napadu. Ne gube ih mnogo (12 po utakmici), i ako se to ispoštuje, on je trener koji će dopustiti dosta toga napadački na terenu. Bogdanović, Dikson i Datome u prvom redu to koriste na najbolji mogući način. Njih trojica su najveći potrošači u napadačkim sistemima turske ekipe. U Evroligi, manje lopti od njih gube samo Armani i Barselona. Koriste na najbolji mogući način svoju igru u pikenrolu, i odlično diktiraju tempo utakmice, gde nameću svoj ritam. Potrebno je dosta trčanja i agresivnosti, da bi se Fener izbacio iz zone komfora. Nešto slično je Real Madrid radio prošlo kolo, od sredine druge četvrtine, pa do kraja utakmice.
Šuterski još uvek ne prolaze dobar ritam, praktično su nova ekipa i još se upoznaju. Procenti šuta ekipe koja ima takve individualce nije baš najsjajnija:
– 157/318 za dva poena (49,4%)
– 59/166 za tri poena(35,5%)
Ti procenti su čak i nešto slabiji, kada se uzmu za uzorak samo utakmice na domaćem terenu. Ekipa se još uvek ne poznaje, kako gde ko stoji na terenu, pa se u tome može i tražiti opravdanje za neke slabije utakmice. Sigurno je da Fenerbahče ovu prvu fazu koristi za uigravanje i završnicu takmičenja, odnosno F4, gde su među prvim favoritima uz naravno CSKA, Barselonu…
Defanzivno, Fenerbahče ima velike probleme u reketu. Kako u građenju defanzivnog skoka gde dopšutaju protivnicima preko 10 skokova u napadu, tako i u procentu šuta za dva poena koji dopuštaju protivniku – 57,5% (164/285). U građenju imaju velike probleme kada je Datome na četvorci ili Antić na petici. Druga stvar je branjenje niskog posta. Kao što je i već spomenuto, Veseli ima velike probleme na niskom postu kada brani igru leđima protivničkog centra. Na utakmici u Beogradu, upravo centarski tandem Štimac i Cirbes bio je najrazigraniji deo ekipe gde su imali 8/11 šut iz igre. Te dve stvari, mogu doneti dosta toga u igri Zvezde, koja je poznata već 2-3 godine unazad kako forsira loptu u napadu na niskom postu.
Jednu stvar u odbrani koju možemo pohvaliti kod Fenera jeste perimetra, koji Fenerbahče odlično brani. Ostavljaju protivnike na samo 27% šuta za tri poena. Atleticizam koji poseduju kao ekipa jednostavno mnogo doprinosi tome, kao i selekcija na krilnim pozicijama koja je izuzetno aktivna u defanzivnim rotacijama, pogotovo Nikola Kalinić.
Pred Crvenom zvezdom je težak zadatak, ali nakon dve velike vezane pobede u ovaj susret mogu ući nešto rasterećenije. Utakmica će biti odigrana u petak, sa početkom u 20:45. Prenos će biti omogućen na kanalima Sport kluba.
Додајте коментар