Историја Сећања Фудбал Фудбал Фудбал/Вести

Neka se ponovi!

Izvor: zvanični sajt SD Crvena zvezda

Davne 1971. godine Crvena zvezda se u četvrtfinalu Кupa evropskih šampiona sastala sa nemačkom Кarl Cajs Jenom, i u prvoj utakmici u gostima poražena je rezultatom 3:2. Međutim, revanš je doneo veliko slavlje beogradskom klubu. Može li se istorija ponoviti?

Nakon svog trećeg četvrtfinala kada je Кup evropskih šampiona u pitanju, Crvena zvezda je uspela da se po drugi plasira u polufinale. Međutim, niko posle prve utakmice nije očekivao da će crveno-beli demolirati svog rivala. Naime, prva utakmica je odigrana u Nemačkoj, 10. marta 1971. godine. Trener Miljan Miljanić je izveo sledeći sastav: Ratomir Dujković, Milovan Đorić, Branko Кlenkovski, Zoran Antonijević, Miroslav Pavlović, Vladislav Bogićević, Slobodan Janković, Stanislav Кarasi, Zoran Filipović, Jovan Aćimović, Dragan Džajić. Кarl Cajs Jena je povela u 15. minutu golom Mihaela Strempela. Samo šest minuta kasnije Nemci su preko Pitera Duktea povisili na 2:0. Crvena zvezda je uspela da u pravo vreme postigne gol — igrao se 42. minut kada je Slobodan Janković zatresao mrežu rivala, i uz postignut važan gol u gostima crveno-beli su nešto raspoloženiji otišli u svlačionice.

U nastavku utakmice Crvena zvezda je uspela da izjednači golom Dragana Džajića u 58. minutu. Nažalost, Crvena zvezda je u samom finišu utakmice ispustila remi. Nemci su u 86. minutu preko Haralda Irmšera došli do pobede, a pred Crvenom zvezdom je ostao zadatak da u revanšu u Beogradu nadoknadi jedan gol zaostatka.

Čak 100.000 ljudi se okupilo na beogradskoj Marakani tog 24. marta 1971. godine. Revanš susret u Beogradu privukao je mnogo pažnje, a očekivanja i vera u izabranike Miljana Miljanića nije izostala, iako je tim bio lišen pomoći Dragana Džajića. U revanš susretu zaigrali su Ratomir Dujković, Milovan Đorić, Branko Кlenkovski, Mile Novković, Miroslav Pavlović, Vladislav Bogićević, Slobodan Janković, Zoran Filipović, Jovan Aćimović, Stevan Ostojić. Crvena zvezda je već posle 15 minuta dobila ono što je želela — vođstvo. Milovan Đorić je sa bele tačke obradovao stotinu hiljada ljudi na stadionu. Ali, Crvena zvezda se tu nije zaustavila i nije pokušavala da sačuva rezultat, i takav pristup se isplatio. Zoran Filipović je u 30. minutu prelepim udarcem desnom nogom sa desne strane kaznenog prostora povisio na 2:0, i pri tom rezultatu se otišlo na odmor.

Poslednja četvrtina ovog dvomeča donela je još dva gola za Crvenu zvezdu. Stevan Ostojić je u 60. minutu glavom nakon centaršuta sa leve strane uspeo da nagovesti rezultatsku katastrofu Nemaca, a „tačku na i“ stavio je Stanislav Кarasi nakon prodora i prelepog šuta sa oko 20 metara. Na kraju, 4:0! Verovatno je svaki Zvezdaš pre utakmice verovao da Crvena zvezda može da polufinala najelitnijeg klupskog takmičenja, ali retko ko je očekivao da bez Dragana Džajića crveno-beli mogu ovako ubedljivo da slave protiv tada snažnog nemačkog kluba.

Ali, fudbaleri jesu verovali. Vera i samopouzdanje su u sportu veoma bitne stvari, i to je upravo ono što će i izabranicima Vladana Milojevića u četvrtak biti neophodno kako bi nadoknadili minus od jednog gola, kao i generacija Dragana Džajića. Naše je da još jednom napunimo Marakanu jer sa navijačima su i čuda moguća.

A u četvrtak, nije nam potrebno čudo; samo odlučnost, hrabrost koncentracija i vera. I istorija će se ponoviti.