Košarka Košarka/Ženska košarka Košarka/Izveštaji i analize

Prvi poraz crveno-belih

U uzbudljivoj utakmici 12.kola ŽKLS, koja je odlučena posle produžetka, košarkašice Crvene zvezde mts pretrpele su prvi poraz u domaćem šampionatu od Art Basketa u hali „Mega fektori“: 97-93 (16-21, 17-23, 25-18, 23-19; 16-12).

Imale su prednost crveno-bele, imale priliku da produže pobednički niz, ali sticajem okolnosti nisu uspele. Serijom 6-0 Zvezda je otvorila utakmicu, što je bila razlika koja je omogućića prednost tokom celog toka prve četvrtine, zatim i poluvremena. Nevena Rosić i Andrijana Đoković su vratile Art u igru, ali su Kendrian Eliot i Aleksandra Katanić odbile nalet, a Alison Švagmejer pogodila za 16-21.

Nevena Rosić je kreirala preokret na startu druge četvrtine, u seriji 7-0 za prvo vođstvo svoje ekipe, (23-21). Tri vezane trojke crveno-belih (Avlijaš, Bojović, Švagmejer) držali su priključak našem timu do sredine četvrtine (30-30), kada su izabranice Dragana Vukovića serijom 12-0 došle do vođstva, koje je potvrdila Maša Janković za 33-44 na kraju prvog poluvremena.

Nevena Naumčev je trojkom otvorila drugo poluvreme, i malo ko je mogao da očekuje da u tom trenutku može doći do preokreta, a Maša Janković je krunisala vođstvo svojim 1000. poenom u dresu Crvene zvezde, za 35-49. Nevena Naumčev je novom trojkom donela maksimalnu prednost Crvenoj zvezdi (+15, 37-52), odmah je uzvratila Snežana Čolić, a Zvezda je dvocifrenu razliku kontrolisala do ulaska u poslednji minut, kada su sa dve vezane trojke Višnja Stefanović i Snežana Čolić pogodile za 58-62 pred poslednjih deset minuta.

Nova serija crveno-belih 7-0 je odbila nalet domaće ekipe i vratila dvocifrenu razliku, ali su usledile tri trojke Art Basketa; Snežana Čolić dva puta, zatim i Višnja Stefanović za 67-71. Maša Janković je bila sigurna u završnici i čuvala vođstvo Zvezdi do finiša, kada su u 39. minutu Višnja Stefanović i Marta Jovanović pogodile za 80-80, a prednost Artu donela je Jovanovićeva sa penala, 81-80. Velika uzbuđenja videli smo u poslednjih 15 sekundi. Maša Janković je bila polovična sa penala za 81-81 na 13 sekundi pre kraja, a Višnja Stefanović nije uspela da pogodi na drugoj strani za pobedu Arta, pa je utakmica otišla u produžetak, 81-81.

Art je bolje otvorio produžetak, poveo 88-84, ali su Maša Janković i Milina Mišeljić vratile Zvezdu u igru. Pogađale su Nevena Rosić i Snežana Čolić, Kendrian Eliot i Aleksandra Katanić vraćale za 92-91. Marta Mitrović je pogodila za 94-91 a nakon petog faula Maše Janković, Dragan Vuković je burno reagovao i dobio dve tehničke greške i isključenje, šest sekundi pre kraja produžetka. Snežana Čolić i Adriana Đoković su bile precizne sa penala, Nevena Naumčev postavila konačnih 97-93.

Maša Janković je bila najefikasnija sa 19 poena, Milina Mišeljić je ubacila 16, Kendrian Eliot 15, Nevena Naumčev 11, Milica Bojović 10 poena.

Crveno-bele očekuje revanš plej-ofa Evrokupa u Valensiji, a zatim i poslednji meč u 2021. godini, protiv Radničkog iz Kragujevca.

KKŽ Crvena zvezda mts: Eliot 15 (5sk 2as 1ukl), Naumčev 11 (3sk 2as 2ukl), Švagmejer 5 (4sk 2as 1ukl), Čorto, Zečević, Katanić 4 (6sk 7as 5ukl), Janković 19 (6sk 3ukl), Nedeljkov 5 (1sk), Bojović 10 (4sk 7as), Mišeljić 16 (6sk 6as), Avlijaš 8 (1sk 1ukl), Jovanović (1sk 1as). Trener: Dragan Vuković

Izvor: SDCZ, zvaničan sajt