Zvezda završila sezonu turnirom Dunav lige u Mađarskoj

Vaterpolistkinje Crvene zvezde učestvovale su od četvrtka do nedelje na turniru u Dunav lige u Sentešu. Crveno-bele su u jakoj konkurenciji zauzele deseto mesto, pošto su pretrpele četiri poraza od Olimpije iz Košica, Dunajvaroša, Egera i splitskog Jadrana, a sa Palilulom su odigrale nerešeno. Učestvovali su još Vojvodina, Eger, Senteš, Mladost Zagreb i Hapoel Joknam, koji sa klupe predvodi nekadašnji trener Zvezde, Miloš Bradić, a u ovom timu je na turniru igrala još jedna bivša igračica Zvezde, Nada Mandić.

Turnir je osvojio Dunajvaroš, koji je u finalu savladao Mladost 9:4. Treće mesto pripalo je Egeru, koji je bio bolji od Olimpije 17:10. Hapoel Joknam je u borbi za peto mesto savladao splitski Jadran 12:6, dok je Vojvodina bila bolja od Palilule 10:5 u utakmici za sedmo mesto.

Za najbolju igračicu turnira proglašena je Čenge Selak, igračica Dunajvaroša. Najbolji golman je Inbar Geva iz Hapoel Joknama, a najbolja mlada igračica Ana Tukaš iz Senteša.

Za Zvezdu su igrale: Anastasija Karličić, Tijana Lukić, Jana Lujić, Tatjana Teodorović, Iva Lujić, Jovana Todorovski, Dijana Milovanović, Jelena Šarac, Sesilija Diaz Mesa, Hristina Ilić, Andrea Gašić, Milica Zelić, Tara Pejčić i Miljana Dimitrijević, dok su u Sentešu bile i Aleksandra Anastasijević i Miona Ivković, koje su branile za Palilulu kao pozajmljene igračice Zvezde.

Ekipa Dragane Ivković je na taj način završila sezonu, u kojoj je sa veoma mladom ekipom igrala polufinale Kupa i finale Prvenstva Srbije. Podsećamo, Zvezda je nakon prošle sezone ostala bez sedam igračica i tim je bio sastavljen mahom od igračica rođenih od 2002. do 2005. godine, a sastav je u februaru pojačala 24-godišnja kubanska igračica, Sesilija Diaz Mesa.

Zvezda je tokom sezone igrala promenljivo, neke igračice su bile van treninga zbog epidemiološke situacije, ali je talentovana ekipa u nastavku sezone pokazala da može sa svima da igra. Posle četiri poraza od Palilule, crveno-bele su u polufinalu plej-ofa bile silno motivisane i dva puta su savladale aktuelnog šampiona. U finalu je Vojvodina odigrala bolje prvi meč, u kojem je napravila razliku, a dan kasnije je Zvezda bila na dobrom putu da dođe do preokreta, ali nije uspela u tome. Ipak, crveno-bele su iskusnije za jednu sezonu i sigurno će u narednim godinama biti mnogo bolje.

Zvezda je u Sentešu imala gust raspored. U četvrtak i petak su odigrane po dve utakmice, a zatim u nedelju još jedna. Najpre je bio bolji Dunajvaroš sa ubedljivih 20:9. Mađarski tim je diktirao ritam utakmice od početka do kraja, ali je Zvezda bila rezultatski u igri tokom prvog poluvremena. Tatjana Teodorović je prednjačila sa tri gola, dok su Jelena Šarac, Sesilija Diaz Mesa i Andrea Gašić postigle po dva.

Nekoliko sati kasnije, splitski Jadran je trijumfovao rezultatom 14:7 posle bolje igre u drugom poluvremenu. Tijana Lukić i Hristina Ilić su bile po dva puta precizne, dok su Jelena Šarac, Sesilija Diaz Mesa i Andrea Gašić postigle po jedan gol.

U ranim jutarnjim časovima drugog dana turnira, snage su odmerile Zvezda i Palilula, koje su odigrale nerešeno 14:14. Zvezda je povela preko kubanske igračice, Palilula je predvođena Kristinom Miladinović preokrenula i održavaka je dva gola razlike do završnice prvog poluvremena, posle kojeg je bilo 7:6. U nastavku je ekipa sa Tašmajdana imala i “+3”, da bi se Zvezda u potpunosti vratila i izjednačila početkom četvrte četvrtine. Igralo se gol za gol, a Zvezda je uspela da dođe do preokreta 107 sekundi pre kraja. Međutim, iskusna Dragana Milićević je postavila konačnih 14:14, sedam sekundi pre završetka susreta. Hristina Ilić je bila najefikasnija kod zvezde sa pet golova, a isti učinak imala je Ana Milićević na drugoj strani. Iva Lujić, Jelena Šarac i Sesilija Diaz Mesa su postigle po dva gola, a po jedan Tijana Lukić, Jana Lujić i Andrea Gašić, koja je povredila prst i očekuje je višenedeljna pauza.

U četvrtom kolu grupne faze, Zvezda je poražena od Olimpije iz Košice 20:15. Tim iz Slovačke je vodio od početka, da bi se sredinom drugog perioda rezultatski odvojio i na poluvremenu je bilo 11:6. Crveno-bele su u nastavku uspele da smanje na 12:11, ali da bi se Olimpija ponovo odvojila i stigla do pobede. Tatjana Teodorović je postigla pet golova, Hristina Ilić tri, Sesilija Diaz mesa dva, a Dijana Milovanović, Tijana Lukić, Jelena Šarac i Tara Pejčić po jedan.

U meču za deveto mesto, domaćin turnira, Senteš, bio je ubedljiv sa 17:9. Posle dve četvrtine je bilo 10:4 za domaću ekipu, koja je bez problema privela utakmicu kraju. Hristina Ilić je prednjačil sa tri gola, Dijana Milovanović i Jelena Šarac po dva, a Iva Lujić i Sesilija Diaz Mesa po jedan.

– Slabo smo odigrali, ali je najvažnije da se održao turnir Dunav lige, jer su devojke imale pet jakih utakmica. Andrea Gašić je povredila prst u trećoj utakmici i bitno je da se ona oporavi što pre. Videli smo neke stvari koje moramo da promenimo, kako naše tri ekipe ne bi bile na začelju tabele. Svakako, Dunav liga se nastavlja i naredne sezone. Biće 12 ekipa, četiri kvalifikaciona turnira i fajnal-ejt i to nas jako raduje, jer će srpske ekipe opet u toku sezone imati veliki broj utakmice i biće to odlična prilika da igračice napreduju – rekla je Dragana Ivković.

Mlade vaterpolistkinje Crvene zvezde, rođene 2003. godine i kasnije, učestvovaće narednog vikenda na finalnom turniru Prvenstva Srbije, gde će pokušati da odbrane titulu prvaka države.

DUNAV LIGA ZA VATERPOLISTKINJE (SENTEŠ, 03.06. – 06.06.)
Grupa A: Vojvodina, Eger, Mladost Zagreb, Hapoel Izrael, Senteš.

Grupa B: Crvena zvezda, Dunajvaroš, Jadran Split, Palilula, Olimpija Košice.