Ватерполо Ватерполо/Извештаји СДЦЗ

Звезда завршила сезону турниром Дунав лиге у Мађарској

Ватерполисткиње Црвене звезде учествовале су од четвртка до недеље на турниру у Дунав лиге у Сентешу. Црвено-беле су у јакој конкуренцији заузеле десето место, пошто су претрпеле четири пораза од Олимпије из Кошица, Дунајвароша, Егера и сплитског Јадрана, а са Палилулом су одиграле нерешено. Учествовали су још Војводина, Егер, Сентеш, Младост Загреб и Хапоел Јокнам, који са клупе предводи некадашњи тренер Звезде, Милош Брадић, а у овом тиму је на турниру играла још једна бивша играчица Звезде, Нада Мандић.

Турнир је освојио Дунајварош, који је у финалу савладао Младост 9:4. Треће место припало је Егеру, који је био бољи од Олимпије 17:10. Хапоел Јокнам је у борби за пето место савладао сплитски Јадран 12:6, док је Војводина била боља од Палилуле 10:5 у утакмици за седмо место.

За најбољу играчицу турнира проглашена је Ченге Селак, играчица Дунајвароша. Најбољи голман је Инбар Гева из Хапоел Јокнама, а најбоља млада играчица Ана Тукаш из Сентеша.

За Звезду су играле: Анастасија Карличић, Тијана Лукић, Јана Лујић, Татјана Теодоровић, Ива Лујић, Јована Тодоровски, Дијана Миловановић, Јелена Шарац, Сесилија Диаз Меса, Христина Илић, Андреа Гашић, Милица Зелић, Тара Пејчић и Миљана Димитријевић, док су у Сентешу биле и Александра Анастасијевић и Миона Ивковић, које су браниле за Палилулу као позајмљене играчице Звезде.

Екипа Драгане Ивковић је на тај начин завршила сезону, у којој је са веома младом екипом играла полуфинале Купа и финале Првенства Србије. Подсећамо, Звезда је након прошле сезоне остала без седам играчица и тим је био састављен махом од играчица рођених од 2002. до 2005. године, а састав је у фебруару појачала 24-годишња кубанска играчица, Сесилија Диаз Меса.

Звезда је током сезоне играла променљиво, неке играчице су биле ван тренинга због епидемиолошке ситуације, али је талентована екипа у наставку сезоне показала да може са свима да игра. После четири пораза од Палилуле, црвено-беле су у полуфиналу плеј-офа биле силно мотивисане и два пута су савладале актуелног шампиона. У финалу је Војводина одиграла боље први меч, у којем је направила разлику, а дан касније је Звезда била на добром путу да дође до преокрета, али није успела у томе. Ипак, црвено-беле су искусније за једну сезону и сигурно ће у наредним годинама бити много боље.

Звезда је у Сентешу имала густ распоред. У четвртак и петак су одигране по две утакмице, а затим у недељу још једна. Најпре је био бољи Дунајварош са убедљивих 20:9. Мађарски тим је диктирао ритам утакмице од почетка до краја, али је Звезда била резултатски у игри током првог полувремена. Татјана Теодоровић је предњачила са три гола, док су Јелена Шарац, Сесилија Диаз Меса и Андреа Гашић постигле по два.

Неколико сати касније, сплитски Јадран је тријумфовао резултатом 14:7 после боље игре у другом полувремену. Тијана Лукић и Христина Илић су биле по два пута прецизне, док су Јелена Шарац, Сесилија Диаз Меса и Андреа Гашић постигле по један гол.

У раним јутарњим часовима другог дана турнира, снаге су одмериле Звезда и Палилула, које су одиграле нерешено 14:14. Звезда је повела преко кубанске играчице, Палилула је предвођена Кристином Миладиновић преокренула и одржавака је два гола разлике до завршнице првог полувремена, после којег је било 7:6. У наставку је екипа са Ташмајдана имала и “+3”, да би се Звезда у потпуности вратила и изједначила почетком четврте четвртине. Играло се гол за гол, а Звезда је успела да дође до преокрета 107 секунди пре краја. Међутим, искусна Драгана Милићевић је поставила коначних 14:14, седам секунди пре завршетка сусрета. Христина Илић је била најефикаснија код звезде са пет голова, а исти учинак имала је Ана Милићевић на другој страни. Ива Лујић, Јелена Шарац и Сесилија Диаз Меса су постигле по два гола, а по један Тијана Лукић, Јана Лујић и Андреа Гашић, која је повредила прст и очекује је вишенедељна пауза.

У четвртом колу групне фазе, Звезда је поражена од Олимпије из Кошице 20:15. Тим из Словачке је водио од почетка, да би се средином другог периода резултатски одвојио и на полувремену је било 11:6. Црвено-беле су у наставку успеле да смање на 12:11, али да би се Олимпија поново одвојила и стигла до победе. Татјана Теодоровић је постигла пет голова, Христина Илић три, Сесилија Диаз меса два, а Дијана Миловановић, Тијана Лукић, Јелена Шарац и Тара Пејчић по један.

У мечу за девето место, домаћин турнира, Сентеш, био је убедљив са 17:9. После две четвртине је било 10:4 за домаћу екипу, која је без проблема привела утакмицу крају. Христина Илић је предњачил са три гола, Дијана Миловановић и Јелена Шарац по два, а Ива Лујић и Сесилија Диаз Меса по један.

– Слабо смо одиграли, али је најважније да се одржао турнир Дунав лиге, јер су девојке имале пет јаких утакмица. Андреа Гашић је повредила прст у трећој утакмици и битно је да се она опорави што пре. Видели смо неке ствари које морамо да променимо, како наше три екипе не би биле на зачељу табеле. Свакако, Дунав лига се наставља и наредне сезоне. Биће 12 екипа, четири квалификациона турнира и фајнал-ејт и то нас јако радује, јер ће српске екипе опет у току сезоне имати велики број утакмице и биће то одлична прилика да играчице напредују – рекла је Драгана Ивковић.

Младе ватерполисткиње Црвене звезде, рођене 2003. године и касније, учествоваће наредног викенда на финалном турниру Првенства Србије, где ће покушати да одбране титулу првака државе.

ДУНАВ ЛИГА ЗА ВАТЕРПОЛИСТКИЊЕ (СЕНТЕШ, 03.06. – 06.06.)
Група А: Војводина, Егер, Младост Загреб, Хапоел Израел, Сентеш.

Група Б: Црвена звезда, Дунајварош, Јадран Сплит, Палилула, Олимпија Кошице.