Фудбал Фудбал/Вести

Ексклузивно: Зоран Арсић за МЦЗ о актуелном тренутку српског женског фудбала

Некада је наступао за панчевачки Динамо, Партизан и мостарски Вележ. Пуних осам година од 1984. до 1992. године носио је дрес суботичких „Голубова“. И пре окончања играчке каријере посветио се судијском позиву, а на листу интернационалних судија ступио је 1997. године. Током судијске каријере која је трајала до 2002. године делио је правду на мечевима квалификација за европско и светско првенство, квалификационим мечевима Лиге шампиона и Купа УЕФА, а био је и главни судија у финалу Медитеранских игара 1997. године у сусрету између Италије и Турске (5:1).

Био је председник Фудбалског савеза Војводине, члан ИО Фудбалског савеза Србије, председник Општинског фудбалског савеза Суботице, председник Удружења фудбалских судија Суботице и Војводине и председник ФК Спартак из Суботице. Данас је први човек Женског фудбалског клуба Спартак из града на северу наше земље, човек који је од овог клуба створио недодирљивог владара српског женског фудбала.

Довољно је само рећи Зоран Арсић, сигурно најкомпетентнији саговорник када је у питању актуелна ситуација у српском женском фудбалу.

Зоран Арсић главни судија меча ОФК Београд – Црвена звезда (2000.)

На самом старту разговора са господином Арсићем, човеком који је најзаслужнији за деценијско владање Спартака српским женским фудбалом, морали смо да га питамо која је тајна успеха суботичког клуба?

 

– „Тајна успеха је у професионалном приступу и посвећености првог међу једнаким. Моја улога је била да осмислим систем, средњорочан план и програм поступног развоја клуба. Ради се о првом шестогодишњем плану функционисања клуба који је јасно разрађен кад, како и шта треба радити да би сваког дана били бољи. То је био веома захтеван план који је захтевао као прво одабир веома стручних људи такође имплементацију науке у спорту, добру селекцију играцица, доследно поштовање свих режима и критеријума унапред дефинисаног програма и наравно енормна финансијска подршка у прве четири године успостављања темеља плана и програма уз неизбежну дисциплину свих у клубу. Једноставно знали смо ста хоћемо, имао сам огромно поверење свих структура у клубу, а за узврат су од мене имали пуну подршку и самосталност у раду. Свако је радио свој посао и свако је контролисао сваког да не погрешимо негде, били смо пионири стварања система вредности који је захтевао време и процес у којем смо мењали и себе зарад очекиваних резултата који су били пројектовани. Данас можемо рећи да смо успешно положили први план и програм у којем смо од шест година били шест пута шампиони Србије у женском фудбалу. Данас смо у реализацији новог осмогодишњег клупског плана и програма који је нешто захтевнији, иновативнији са другачијим циљевима и домаћим и међународним искуством.“

Доминација у домаћој конкуренцији је добро позната и извесно је да се на том плану у будућности ништа неће променити. Поред тога сигурно да сви у Суботици желе и корак више када је међународна сцена у питању и поред чињенице да клуб из године у годину напредује и у европским оквирима. Шта је потребно да Суботичанке можда стигну и до саме завршнице Лиге шампиона?

– „Спартак на међународном плану врло добро зна где му је место и ту нема залетања ни у изјавама, а ни у амбицијама. Европска сцена има своја правила, ниво улагања диктира све процесе. Преведено, ми смо инжењери и Југа и Заставе у Србији и сваке године се спремамо за трку са инжењерима који имају дугу традицију, озбиљне милионске буџете за надоградњу БМВ-а , Мерцедеса, Поршеа и Формуле. Одговор је у напред јасан без измене Закона о спорту, без подршке државе, националног савеза и локалне самоуправе нема ни помисли да пројектујете било какав резултат у Европи. Док год ФСС не буде решио да створи боље услове и амбијент свим клубовима нема развоја у српском женском фудбалу, колико пара у аматерском фудбалу толико и резултата на међународној фудбалској сцени.“

 

Зоран Арсић

Сваке године Спартак доводи по неколико странкиња које су клубу превасходно потребне за међународну сцену. Да ли уопште у данашњем српском женком фудбалу постоји играчица која би Вашем тиму представљала истинско појачање?

 

– „Годинама Спартак мучи муку у допунској селекцији свог тима, сваке године имамо исти проблем, поред веома мале базе играчког кадра, нереалне амбиције појединих родитеља, увођење менаџера у женски фудбал, пребрза жеља за одласком младих играчица у иностранство, неадекватна правна регулатива су разлози зашто Спартак не може да доведе појачање из Србије. Нема појачања за Спартак из наших клубова, једино нам је преостало да кроз сопствену производњу и рударски посао уз цистерне зноја водимо и доведемо одређени број играчица до жељене оспособљености за све домаће и европске изазове. Замислите апсурд да ми причамо о појачањима, о плановима и програмима, о струци и науци, о времену и процесима и наше девојчице када напуне 18 година и један дан већ себе виде у европским клубовима, а родитељи виде стотине хиљада евра. Заправо ми у Србији не можемо да задржимо децу и једноставно ми појачавамо клубове по Европи са нула динара. То је цена спортске сиротиње и неуређених фудбалских прописа.“

Много се ружних ствари дешава готово свакодневно у српском женском фудбалу. Како гледате на то и има ли уопште наде да овај спорт у Србији крене стазом напретка?

– „Много ће воде још протећи Дунавом и Савом да наш фудбал крене узлазном путањом, сви и све знају у фудбалу и сви желе и хоће да се питају у српском фудбалу и сви хоће сад и одмах резултат. Сви хоће свој ред и туђи рад без пара. На жалост незнање је велика опасност по клубове и друштво у целини. Волети и знати су два различита појма, без системског финансирања клубова нема напретка, без дисциплине и одабира образоване струке без увођења науке у спорт и без промене свести да морамо да јачамо своје лиге тако што ће играчице играти до своје 25-26 године у Србији за наше клубове не видимо значајнији напредак.“

ЖФК Црвена звезда. клуб великог имена, али на жалост малих људи преживљава своје најтеже дане. Иако ово није везано за Ваш клуб морамо Вас питати како гледате на оставку бившег председника ЖФК Црвена звезда која је учињена ван свих статута клуба, као и на „избор“ новог руководства које не само да је учињено ван статутарних норми, већ представља пуч и дословце отимање клуба од стране једне групе људи?

– „Пратио сам турболентан период у клубу из Лазаревца који је био на привременој адреди у Београду на тако жељеној адреси у Љутице Богдана 1а. Свакако да се не радујемо ничијој муци и невољи, ником у српском женском фудбалу није лако па ко год да је у клубу ни претходном, а ни садашњем руководству. Претходни имају своје заслуге, али и велику одговорност за пропаст и брисање историје једног узорног клуба из Лазаревца. Одговорност видим у покушају да мимо спортске праксе и фер-плеја супротно Закону у спорту и грубог кршења фудбалских прописа представе широј спортској јавности да административном манипулацијом у погледу промене имена и седишта клуба убеде јавност да некаквим уговором о пословно-техничкој сарадњи мушки ФК Црвена звезда поседује селекцију у Супер лиги Србије. Можда је то и могло да се реализује, али на сасвим други законит начин. Нагомилани проблеми, изостанак резултата, финансијска криза, притисак јавности о увођењу одговорности условио је и оставку доскорашњег председника. Ништа ново ни спектакуларно у клубу са адресе Љутице Богдана када су у питању примена прописа, Статута, Пословника о раду Скупштине клуба и Закона о спорту. Свако има своја правила и примењује их по потреби, а општа и заједничка су за јавност. Схватили смо да су сви у праву и да је једино сигурно да је све мимо вазећих прописа, Статута и Закона о спорту. ФСС је имао бар обавезу ако је био питан да да смернице и инструкције како једино и једино може да се разреши председник, Надзорни и Управни одбор клуба, па и сви остали носиоци функција у клубу. Наравно да све то мора бити транспарентно на радној, а касније новој изборној седници Скупштини клуба. Сада је касно за и бивше и садашње руководство, али је искуство драгоцено за неко ново руководство ако једног дана мушки ФК Црвена звезда буде желела да има свој клуб под својим ПИБ-ом или Матичним бројем што подразумева да региструје довољан број играчица за ФК Црвену звезду, или буде оснивач новог женског клуба уз услов да пичне такмичење из Друге лиге и једног дана дође до шампионског трона у женском фудбалу.“

У четвртак 22. октобра само неупућени су били изненађени судском пресудом којом дословце ЖФК Црвена звезда престаје да постоји. Какво је Ваше мишљење о свему што је везано за црвено-бели женски фудбалски колектив?

– „Другостепена извршна судска пресуда је окончала вишегодишње стављања под тепих незаконит рад, покушај једног броја спортских радника да на неспортски и нефудбалски начин уведу у праксу ван фудбалског терена да се дође до незаслуженог статуса клуба на буразерски начин уз претњу да би тај модел и концепт могао да послужи и многим другим клубовима и градовима да на исти начин пођу истим путем. Свако је рекао шта је имао, Спартак је трпео велике последице, а клуб из Лазаревца и његов правни наследник ЖФК Црвена звезда је доживео штету.“

По Вама каква је судбина ЖФК Црвена звезда и да ли је овај клуб потребан српском женском фудбалу?

– „Овакав клуб не треба ником па ни српском фудбалу. Уколико ФК Црвена звезда сматра да треба да поред бројних селекција треба да има и женску, сигурно да је добро дошла српском фудбалу или уколико мушки клуб жели да има посебан спортско правни субјекат онда ће руководство клуба приступити оснивању свог женског клуба. Спартак сматра да је крајње време да треба да престанемо сви да се утркујемо да на вестачки начин намећемо некакве клубове, да насилним путем поштопото подмећемо клуб под име Црвена звезда и да без последица носе грб са три звездице и годином осниван туђег клуба.“

Како коментаришете приче које месецима круже око српског женског фудбала да ће у блиској будућности један приватни клуб, ЖФУ Звезда Б 2018 током лета наредне године постати ЖФК Црвена звезда?

– „Прича је било и биће, приватан клуб ће и остати приватан са својим оснивачима и својим идентификационим подацима који добро ради и има свој природан развој, али опреза ради, има право да мења име клуба и седиште у складу са фудбалским прописима сваког дана, то је правно дозвољено. Променом имена и седишта не значи да сутра спортско удружење може да носи дрес са грбом ни мушке Црвене звезде освајача Лиге шампиони, ни ФК Црвене звезде из Малог Мокрог луга. Са заблудама је готово, треба научити лекцију и поштедети Скупштину мушког клуба и не увлачити мушки клуб у евентуално будуће проблеме.“

Недавно се као „гром из ведра неба“ појавила информација да екипи ЖФК Слога из Земуна прети избацивање из суперлигашког каравана услед проблема са (не)постојањем развојног тима. Какво је Ваше виђење ове проблематике?

– „Проблем на који је Јелена Станковић иницирала спортској јавности поводом случаја кадетске селекције ЖФК Слога која је била пасивна поводом неодигравања првенствених утакмица Развојне лиге Србије. Јеленин гест узимамо као позитиван пример јер је општи интерес да сви клубови учествују у омасовљавању учешћа девојчица и девојака у фудбалском спорту. Слога није санкционисана само из једног разлога јер одредба Пропозиција која дефинише статус клуба је неприменљива и у супротности је са вишим правним актом Правилником о фудбалским такмичењима. Дата је могућност за поправни не само Слоги већ свим клубовима да су дужни да имају довољан број играчица и да морају да одигравају првенствене и Куп утакмице из разлога јер ФСС инвестира значајна средства у развој млађих категорија путем пројеката УЕФА.“

Морам се вратити на Ваш клуб и поставити питање које многе интересује. До када ће ЖФК Спартак бити шампион Србије?

– „Спартак је добро организован клуб, клуб који има четири селекције у систему такмичења, клуб са визијом, али уколико се у догледно време не промене околности и услови рада женских клубова биће сасвим све једно ко ће бити шампион. Ако и даље остану такве драстичне разлике између женског и мушког фудбала, ТВ права, финансије,…, остаћемо и даље невидљиви и неинтересантни било коме.“

За крај. Има ли спаса српском женском фудбалу?

– „Све зависи од ФСС и државе.“

Овим смо завршили разговор за истакнутим спортским радником и човеком који зна како се постаје и остаје шампион. Наш портал захваљује господину Зорану Арсићу на издвојеном времену и искреним одговорима на сва она питања које интересују спортску јавност или барем онај део којег интересује српски женски фудбал. Из горе наведеног јасно је зашто је екипа из Суботице толико доминантна, а зашто су сви остали ту где јесу, ако их уопште више и има на спортској мапи Србије…

Извор: мојацрвеназвезда.нет

Додајте коментар

Кликните да бисте објавили коментар

Скочи на траку са алаткама