Fudbal Fudbal/Vesti

Zvezda – srpski lider po UEFA koeficijentu

Crvena zvezda je završila još jednu uspešnu sezonu u evrokupovima, drastično popravila klupski koeficijent igranjem grupne faze Lige šampiona a sa saldom bodova 22,750 najbolji je srpski klub u tom segmentu.

Naš klub se trenutno nalazi na 65. poziciji na rang listi klubova po UEFA koeficijentu i sa 22,750 bodova i realno može da sezonu završi za jednu poziciju niže jer švedski Malme ima koeficijent 22,000 a obezbedio je učešće u šesnaestini finala Lige Evrope i igra protiv Volfsburga. Ukoliko naš klub zadrži lidersku poziciju u Superligi Srbije i osvoji novu titulu, a na dobrom je putu jer ima dvocifrenu bodovnu prednost, u narednom ciklusu kvalifikacija za Ligu šampiona bio bi povlašćen u prva dva kola, a na samoj je granici i za treću rundu. To će zavisiti od toga ko će biti prvak u ligama koji su nam konkurenti u kvalifikacijama, kao i samom raspletu takmičenja gde smo bili svedoci raznih iznenađenja.

U drugom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona priključuju se šampioni Hrvatske, Danske i Švajcarske, u trećem Češke i Grčke, a u plej-ofu najbolji iz Holandije i Austrije. U ovom času Ajaks (koef. 67,500) je lider u Holandiji a Salcburg (koef. 52,500) u Austriji. Slavija iz Praga (27,500) je dominantan klub u Češkoj, dok će Olimpijakos (40,000) boriti sa PAOK-om (21,000) za titulu u Grčkoj. Dinamo (33,500) je vodeći tim u Hrvatskoj, Mitjeland (14,500) u Danskoj, Jang Bojs (25,500) i Bazel (48,500) će do kraja voditi bitku za šampiona Švajcarske.

Naš klub je ove sezone osvojio šest bodova za klupski koeficijent, četiri za plasman u grupnu fazu Lige šampiona i dva za pobedu nad Olimpijakosom. Od koeficijenta 16,750 sa kojim smo startovali stigli smo do 22,750 sa kojim ulazi u takmičenje u sezoni 2020/21. S obzirom da se klupski i nacionalni koeficijent UEFA računa za poslednjih pet sezona, naš klub će za sezonu 2020/21. izgubiti samo 0,25 bodova iz 2015/16. Ukoliko se ponove rezultati iz prethodne tri sezone u kojima smo osvojili čak 21 bod (2017/18. – osam, 2018/19. – sedam, 2019/20. – šest) Crvena zvezda će imati veliku šansu da u narednoj sezoni opet drastično uveća koeficijent i uđe u top 50 klubova Evrope.

Nažalost, ove takmičarske sezone naši klubovi u Evropi nisu uspeli da obezbede bolji plasman od 16. mesta na UEFA rang listi nacionalnih saveza (završiće na između 18. i 20.) pa time i jednog učesnika kvalifikacija za Ligu Evrope u sezoni 2021/22. kad startuje i treće UEFA takmičenje – UEFA Evropa konferens liga. U toj novoj ligi od drugog kola kvalifikacija igraće, osvajač kupa Srbije, odnosno drugoplasirana i trećeplasirana ekipa iz Superlige.