Историја Фудбал Фудбал

A u Londonu… muk

Izvor: zvanični sajt FK Crvena zvezda

Na današnji dan 1978. godine Crvena zvezda je eliminisala londonski Arsenal u osmini finala Kupa UEFA.

Još jedna utakmica koja će se pamtiti iz slavne sezone u kojoj je naš klub stigao do finala Kupa UEFA je ona odigrana u Londonu. U pitanju je bio revanš susret osmine finala ovog evropskog takmičenja u kojem je Arsenal čekao crveno-bele iz Beograda. Crvena zvezda je u dva prethodna eliminaciona kola uspela da pobedi Dinamo iz Berlina, kao i Sporting iz Hihona, a u prvoj utakmici osmine finala Zvezda je pobedila Arsenal minimalnim rezultatom 1:0. Pred oko 50.000 Zvezdinih navijača na beogradskoj Marakani, jedini strelac na utakmici bio je Cvijetin Blagojević.

Znalo se da crveno-bele u Londonu čeka teška utakmica. Trener Branko Stanković na teren Hajberija poslao je sledećih 11 igrača: Aleksandra Stojanovića, Nikolu Jovanovića, Zlatka Krmpotića, Slavoljuba Muslina, Mihalja Kerija, Ivana Jurišića, Vladimira Petrovića, Cvjetina Blagojevića, Dušana Savića, Zdravka Borovnicu i Nedeljka Milosavljevića. Prvi period igre završen je bez golova, a domaćin je poveo u 72. minutu golom Alana Sanderlenda. Utakmica se bližila kraju, i činilo se da će ovaj dvomeč ući u produžetke, ali tako nisu mislili Zvezdini fudbaleri. U tom 88. minutu izveli su sjajnu akciju – Vladimir Petrović Pižon je petom proigrao Blagojevića koji sa boka šalje loptu u srce kaznenog prostora, a Dule Savić maestralno šutira pod prečku i ruši sve evropske ambicije navijača londonskog kluba.

U Londonu muk, u Srbiji erupcija oduševljenja.

Crvena zvezda je, kasnije, na pohodu ka evropskom finalu eliminisala još jedan klub sa ostrva – Vest Bromvič Albion.