Crvena zvezda – Bajern (1979)

Autor: CZBG, Popović N.

U dugom navijačkom stažu dođe tako neki trenutak kada zbog neuspjeha voljenog kluba dođe čovjeku da pukne od bola,ali je istovremeno ponosan do neba što voli i navija za tako veliki tim i klub.O jednom takvom meču ćemo ovoga puta.

Ljeto ’79.

Naša moćna uprava i stručni štab sa Džajom i Stanetom na čelu ne spava na lovorikama velikog uspjeha od prošle sezone kada je ostvaren najveći međunarodni uspjeh,već nastoji da ojača tim.Plan je da se ostvari dominacija u domaćim okvirima a da se konačno u Evropi uzme toliko čekani trofej.Tim iz prethodne veličanstvene sezone ostaje netaknut,a iz JNA se vraćaju Filipović i Staja Nikolić reprezentativci i nosioci igre od prije dvije sezone.U velikom transferu možda najvećem do tada iz Sarajeva stižu R.Savić najbolji strelac lige i reprezentativno krilo Repčić.Uz postojeći kadar i pristigla pojačanja Zvezda tog ljeta u veznom redu i napadu izgleda moćno,zaista moćno.Događaji iz prethodne sezone su pokazali da tako jaki nismo na poziciji centarhalfova.Ni Miletović,a pogotovo Jurišić nisu igrači za najveće evropske domete.To je možda i razlog uz neviđenu sudijsku krađu što prethdone sezone nismo osvojili Kup UEFA.To ljeto se priča o dovođenju nekog od trojca Simonović (Radnički N.),Đurasović(Velež) i Rajković (Napredak).Uprava ne uspjeva u toj namjeri.Stane pokušava i proba beka Jovanovića i vezne igrače Milovanovića,Borovnicu pa i Boška Đurovskog na tom mjestu,ali bez većih rezultata.

Rezultat slika za crvena zvezda - bajern 1979

U prvenstvu te jeseni igramo solidno,bilježe se očekivani rezultati.Vidi se da smo najjači u Ligi i titula je na vidiku i sasvim očekivana.U Evropi lagano i očekivano izbacujemo Viking.U drugom kolu jako neugodne Istočne Njemce u oba meča pobjeđujemo.Prvo poluvrijeme meča u Beogradu protiv Karl Cajsa je pokazatelj koliko je Zvezda moćna pogotovo u ofanzivi.Taj dvomeč ostaće upamćen i po spektakularnom golu Blagojevića u Jeni.

U trećem kolu smo izvukli tim iz našeg ranga,našeg društva. Rang najvećih evropskih klubova koje su tih godina činili: Zvezda,Real,Milan,Liverpul,Bajern,Benfika,Ajax,Inter.Izvukli smo Bajern moćan tim koji je neku godinu prije bio trostruki uzastopni prvak Evrope.Tim sa svjetskim zvjezdama Rumenige,Brajtner,Henes,Nidermajer,Oblak. Uz njemačku upornost bio je vjerovatno najteži mogući rival. Pred prvi meč u Minhenu desio se bizaran slučaj koji je vjerovatno uticao na ishod prvog meča. Strogi bata Stane sa aerodroma u Beogradu vraća Dula Savića zato što ovaj na sebi nema klupsku kravatu. Bez Duleta u Minhenu igramo jako loše i Bajern nas lagano dobija sa 2:0. Uz to još nas Dika spašava većeg poraza tako što uz mnoštvo odbrana brani penal Brajtneru.

Rezultat slika za crvena zvezda - bayern 3:2 1979

U revanšu pred 100 000 navijača u grotlu Marakane odigrali smo meč snova.Meč za nezaborav,možda bolje rečeno najboljih 60 i nešto minuta u cijeloj istoriji.Od starta presing na loptu i Njemačke igrače po cijelom terenu (kako to čudno zvuči presing igrat protiv Švaba).U trećem minutu centaršut Jovina sa lijeve strane, Dule po običaju niotkuda ispred njemačkog štopera i vodimo.Nastavlja se posle gola igra mačke i miša, naši u transu. Šanse Repčića (teže je promašiti) Milovanovića,Blagojevića, Duleta.Bajernove zvijezde ne znaju šta ih je snašlo, ne mogu preći centar, a Zvezda bukvalno melje i go visi u vazduhu. U 41 minutu Pižon vara nekoiliko protivničkih igrača i sa 20 metara postiže jedan od najljepših golova koje je Marakana vidila. Lopta posle sjajnog šuta pokađa jednu pa drugu stativu da bi se smirila u mreći uz delirijum pune Marakane. U drugom poluvremenu nastavljamo u istom tempu i Repčić konačno pogađa za nestvarnih 3:0, da bi nekoliko minuta kasnije imao još jednu sjajnu šansu. Veliki Ambasador na atletskoj stazi pokretom ruke smiruje svoj tim da polako zatvaraju utakmicu, a sam priprema da uvede Nikolića i pojača sredinu terena.

Ali, opet po ko zna koji put se pokazuju proročanske riječi Biće Mladenića:”Fudbal je igra u kojem igraju dva tima i 22 igrača i uvijek na kraju pobjede Švabe”.

U smiraj meča bukvalno ni iz čega,greškama naših centarhalfova Henes dva puta vara Diku i Švabe prolaze dalje.

Tuga, ogromna tuga na stadionu, ali i ponos kako je tim odigrao. Na usnama i mene i svih 100 000 ljudi lebdi pitanje da li ćemo im ikada vratiti za ovu noć.

Hoćemo i to još kako. Neki novi momci u crveno-belom jedne divne aprilske noći vratiće im 12 godina kasnije, onako kako je najslađe u ’90-om.U značajnijem,puno značajnijem meču.

Ali, to je neka druga priča o kojoj ćemo neki drugi put.