Интервјуи Хокеј

Intervju sa Per-Aleksandrom Jakovljevićem: “Hokejaški klub je vrlo živ i živahan, i tek će pokazati svoju snagu i rezultat u godinama koje dolaze.”

Autor: CZBG

Nekoliko dana nakon Zvezdine velike pobede u hokejaškom derbiju nad Partizanom od 3:2, imali smo priliku da razgovaramo sa gospodinom Per-Aleksandrom Jakovljevićem, izvršnim direktorom i potpredsednikom našeg hokejaškog kluba. Evo šta je tom prilikom gospodin Jakovljević rekao za naš sajt.
10885468_10204326403573709_8965239600494076367_n
Foto: Privatna kolekcija Per-Aleksandra Jakovljevića

 

CZBG: Poštovani gospodine Jakovljeviću, pre svega čestitke na poslednjoj pobedi nad Partizanom u večitom derbiju, i na svemu dosada urađenom u ovoj sezoni. Ipak, mnogo važnije od svega toga je činjenica da je hokejaški klub Crvena zvezda živ. Da li možete za naš sajt da nam kažete kroz kakav je proces Zvezda morala da prođe kako bi ostala živa, jer znamo da čak ni posle reorganizacije kluba jedno vreme nije bilo seniorskog tima i takmičenja u toj konkurenciji?

AJHvala na čestitkama i nadam se da će naši navijači da nas isprate do kraja u ovogodišnjoj borbi za titulu, koja je nikada bliža u poslednjih deset godina! Zašto je to tek sada realnost, posle skoro pune decenije dominacije našeg najvećeg rivala?!? Mnogo je razloga za to, i probleme smo rešavali korak po korak, temeljno i prilično stručno. Hokejaški klub je vrlo živ i živahan, i tek će pokazati svoju snagu i rezultat u godinama koje dolaze. Poslednja titula u seniorskoj konkurenciji je osvojena 2004/05, i od tada je klub zapao u finansijske i sve druge probleme. Smenjivale su se uprave, ali je trenerski kadar ostao na okupu, žrtvujući se na ličnom planu, kako se klub ne bi ugasio. Mnogo igrača je otišlo na razne strane, tako da nije bilo seniorskog pogona unazad nekoliko godina. Naš najveći konkurent, Partizan, je za to vreme “procvetao”, igrajući na međunarodnoj sceni i normalno je bilo da dominiraju i na domaćoj.

Reorganizacija je bila neophodna, urađena je slična stvar kao i sa našim košarkaškim klubom, i sada možemo slobodno da kažemo da koračamo napred uzdignute glave. Dugovi su vraćeni, seniorski pogon već dve godine funkcioniše na visokom nivou, a i rezultat će doći.
Nema potrebe detaljno objašnjavati put reorganizacije. Vrlo je sličan košarkaškom modelu koji je napravio gospodin Čović, i samo tako smo i mogli da opstanemo jer su 12 godina na vlasti bili ljudi koji nisu imali sluha za Crvenu zvezdu u bilo kojem sportu, a kamoli u hokeju! Ono što je najvažnije, naša škola hokeja nikada nije prestajala sa radom i plodovi tog mukotrpnog rada, u neljudskim i nehumanim uslovima, polako izlaze na svetlost dana.
Ta naša deca su deset i više godina trenirala u nenormalnim terminima, jer je Pionir praktično bio rezervisan samo za našeg rivala. Kada smo konačno, mojim dolaskom u klub, to regulisali, moglo je da otpočne i ponovno okupljanje i oživljavanje juniora i seniora. Mi smo samo tražili jednake uslove koje ima Partizan, i kada smo to konačno dobili, pre dve godine, bukvalno smo prodisali punim plućima i ljudi su sa decom počeli da se vraćaju u Zvezdu.
Mi sada imamo 264 licenciranih takmičara u svim kategorijama, i jedini smo klub u državi koji ima sve takmičarske selekcije, uključujući i veterane! Imamo i svoj razvojni klub, Red Team, kako bi se selektovanje i napredovanje što efikasnije sprovodilo. Škola hokeja je najbrojnija i tu se najozbiljnije i najtemeljnije radi sa početnicima, 4 puta nedeljno. Najveći problem našeg sporta predstavljaju vansezonske aktivnosti, jer u Beogradu nema leda 4 meseca u godini, pa su deca decenijama unazad odlazila na druge sportove. To smo rešili tako što smo od prošle sezone izdejstvovali zajedničko ulaganje SRC Tasmajdan i našeg kluba u nabavku inline podloge za rolere, tako da sada Pionir prvi put radi 12 meseci godišnje punom parom! Uspeli smo da zadržimo decu u sportu, i to je zapravo najveća pobeda koju smo ostvarili. Registrovali smo i Inline hokejaški klub na rolerima, koji je izvanredno prelazno rešenje u situaciji kada nema leda van sezone.
Foto: Fejsbuk stranica SKHL Crvena zvezda
CZBG: Kako situacija u hokejaškom klubu izgleda danas? Ovde prevashodno mislimo na finansijsku situaciju jer smo svi svesni da sportski klubovi i društva u našoj zemlji teško sastavljaju kraj s krajem, i da je veoma malo onih koji su na čvrstom tlu.

AJFinansijska situacija nije nikada dobra i nemoguće je funkcionisati bez pomoći grada i države. Sponzora konačno imamo dovoljno da pokrijemo osnovne troškove. Naš generalni sponzor je kompanija SAGA, koja je u delimičnom vlasništvu našeg predsednika kluba Gorana Đakovića. Tu je i Arenasport televizija kao medijski pokrovitelj i partner, zatim Lasta i naravno Telekom Srbije. Svi oni pokrivaju i ostale klubove u sportskom društvu, jer imaju širi društveni interes ulaganja u omladinu i sport, naročito kada su u pitanju tzv.mali sportovi koji ne mogu sami da se finansiraju. Mi ne možemo da prodajemo igrače i da živimo od toga. Članarine kod nas pokrivaju jedva trećinu troškova u sezoni, ali kada uporedimo budžet našeg hokejaškog i fudbalskog kluba, razlika je kosmička! Oni naš godišnji budžet pojedu za mesec dana. Tolika je razlika.

CZBG: Da li ste u klubu možda razmišljali o tome da ponudite zvezdašima u Srbiji i širom sveta da postanu članovi kluba, po ugledu na fudbalski i košarkaški klub? Ovo vas pitamo jer bi to svakako mogao da bude jedan od izvora prihoda potrebnih za funkcionisanje kluba, a ukoliko bi se zvezdaši odazvali, sigurno ne bi bio ni mali.

AJRazmišljali smo i razmišljamo u tom pravcu, ali eto, mnogi do današnjeg dana nisu znali da mi uopšte živimo. Izgleda da je prvo potrebno napraviti neki rezultat (u ovom slučaju pobediti Partizan u šampionatu), pa tek onda povući neki potez u tom smeru. Moram da napomenem da ove sezone apsolutno dominiramo u svim takmičarskim kategorijama, i postoje realne šanse da osvojimo titule u kompletu, slično kao naši košarkaši prošle sezone.

Nama se mnogo isplatilo učešće u nacionalnoj ligi Slovenije u kategorijama U 14, U 16 i seniori, tako da smo kod kuće superiorni. To sve košta i najverovatnije ćemo uraditi to što predlažete vezano za članstva u klubu.
Foto: Fejsbuk stranica SKHL Crvena zvezda
CZBG:  Da se kratko vratimo na derbi i događanja oko njega. Vidimo da se, nakon utakmice, digla velika tenzija i da ste po prilično nezadovoljni onim što se dešavalo na Skupštini SHLS-a. Kako gledate na sve te stvari i da li po vama Zvezda ima ravnopravan status sa Partizanom, i ako ne, zašto?
AJTenzija je bilo uvek, kada se igra derbi, samo što je to ove sezone dosta žešće jer smo konkurentni i realno bolji od njih. Mi smo na Skupštini bili prevareni i nadigrani iza kulisa, kako bi Partizan nastavio da dominira svojim kadrovima unutar Saveza. Međutim, oni su povukli mudar potez i ponudili nam bezuslovnu saradnju, jer su prepoznali ko će voziti lokomotivu hokejaškog sporta u bliskoj budućnosti. Crvena zvezda je ta koja ima najjače stručne kadrove i Upravu koja je sposobna da ostvari zacrtane ciljeve. Naš rival je u realnom problemu jer nisu ulagali u školu hokeja, držali su 20 i više godina samo seniorski profesionalni pogon, i to im se sada lupa o glavu. Tek pre tri godine su ponovo oživeli rad sa decom i početnicima, dok mi imamo bukvalno pokrivene selekcije svih uzrasnih kategorija. U takvoj situaciji je neprirodno upravljati sam Savezom i donositi bilo kakve strateške odluke za budućnost. Novi predsednik Saveza, Marko Milovanović, inače kapiten Partizana i reprezentacije, pružio nam je ruku pomirenja i saradnje, tako da smo posle izbora seli i dogovorili se o strategiji i kadrovskim rešenjima u interesu svih koji žele da podignu hokej na viši nivo.
Moram da napomenem da sve što se dešava na ledu nema dodirnih tačaka sa ovim o čemu govorim, jer strasti kod igrača i navijača su sasvim druga kategorija. Ja razumem frustraciju kod njih jer su dominirali ovim sportom mnogo godina, ali moraće da se naviknu na jaku, stabilnu i ravnopravnu Zvezdu!

 

Foto: STARSPORT
CZBG: Pre neki dan ste na društvenim mrežama napisali kako ste ostvarili odličan kontakt sa ljudima sa Arenesporta, koji su se odlučili da prenose večiti derbi u hokeju. Da li i ubuduće planirate da Zvezdini mečevi budu prenošeni, kako bi se još više radilo na popularizaciji našeg kluba i hokeja kao sporta, a samim time možda i animirali navijače Zvezde u Srbiji, kao i u dijaspori, da na neki način (bilo donacijama, bilo da postanu članovi kluba) potpomognu rad hokejaškog kluba i time mu pomognu da postane još bolji?

AJArenasport je naš sponzor i medijski pokrovitelj našeg sporta uopšte, i to na nivou Saveza obzirom da sada, posle mnogo godina, konačno imamo i predstavnika Crvene zvezde u Upravnom odboru Saveza. Oni ove sezone prenose sve nama bitne utakmice, kao i pojedine utakmice SLO lige u kojima su nastupali naši pioniri i kadeti. To je vrlo zahtevan posao i dosta skup, tako da smo zahvalni na prepoznavanju naših napora u razvoj i budućnost hokeja na ovim prostorima.

Po prvi put je direktno prenošeno Svetsko prvenstvo juniora iz Novog Sada, kao i derbi pre dva dana (mislim da decenijama unazad to nije bio slučaj). Marketing je vrlo bitna stavka i ulažemo napore da ojačamo tu službu u klubu, jer tu smo bili možda i najtanji za razliku od naših rivala, pre svega mislim na Partizan.

CZBG: Za kraj, recite nam kako vidite naš hokejaški klub u bližoj i daljoj budućnosti, tj. koji su kratkoročni i dugoročni planovi i želje?
AJMi radimo na budućnosti već uveliko. Naš cilj je podizanje hokeja na viši, evropski nivo. Naši kadeti i juniori su među vodećima u Evropi, ne zaostaju za Slovencima, Slovacima, Česima, Nemcima, Austrijancima, Mađarima. Čak naprotiv, pobeđuju ih gde god se sretnu na turnirima širom Evrope. To je naša budućnost u koju ulažemo 12 godina i koja ulazi u seniorski pogon već za dve-tri godine. Moramo da ih dočekamo spremni i zbog toga nam trebaju jaka takmičenja i pristojna liga, kako se ta deca ne bi rasula po svetu.
Mislim da je regionalno povezivanje neminovnost, jer drugačije ne vidim izlaz, slično kao u košarci ili vaterpolu. Pitanje je dana kada ćemo osnovati regionalnu ligu. Mi smo povukli prvi potez ušešćem u SLO ligi sa čak tri selekcije. Slovencima se to dopalo i žele da nastave saradnju, pošto vide da se kod nas ozbiljno i temeljno radi.
 
CZBG: Hvala vam na odvojenom vremenu i želimo vam puno uspeha i mnogo pobeda i trofeja sa našim klubom.
AJHvala vama na interesovanju i podršci! Stojim vam uvek na raspolaganju.

Додајте коментар

Кликните да бисте објавили коментар

Скочи на траку са алаткама