Интервјуи Фудбал

Intervju: Nenad Lalatović

Autor: CZBG

Kao što smo i obećali, na pitanja navijača okupljenih na forumu crvenazvezdabeograd.tv/forum odgovarao je trener fudbalskog kluba Crvena zvezda Nenad Lalatović. Ovom prilikom se zahvaljujemo Nenadu na izdvojenom vremenu, kao  i na strpljivim odgovorima na sva pitanja koja su postavljena, a bilo ih je zaista dosta. Intervju smo realizovali uz veliku pomoć portparola Marka Nikolovskog, kome se ovim putem takođe zahvaljejemo. Pitanja i odgovori su sortirani u pet tematskih celina zbog bolje preglednosti.

www.mozzartsport.com

Letnji relazni rok

CZBG: Kelhar, Ninković, Milijaš, Dauda, Mrđa napustili su klub u letnjem prelaznom roku iako ste imali želju da ih zadržite. Da li mislite da je klub uradio sve što je u njegovoj moći da vam bar neke od njih ostavi na raspolaganju, pošto je poznato da je bilo zainteresovanih?

NL: Svi znate da isključivo materijalna situacija diktira poteze koji su bili vezani za iskusne i odlične igrače. Klub je učinio sve što je mogao ali jednostavno nije mogao da ih zadri. I ti momci su bili korektni jer su sezonu u kojoj su osvojili titulu igrali takodje bez para, pa je bilo glupo očekivati da odbiju primamljive ponude.

CZBG: Koliko su Bosančić, Katai i Pečnik, kao najveća pojačanja i igrači koji su trebali da iznesu najveći deo tereta u ovoj polusezoni opravdali očekivanja?

NL: Sva trojica su u sezonu ušla bez priprema, odnosno nedeovoljno spremni. Znate kad su se priključili. Pečnik više nije sa nama a Katai i Bosančić će sigurno biti mnogo bolji na proleće.

CZBG: Mediji su spekulisali kako Predrag Đorđević nije došao na vaše insistiranje, već nekog iz uprave, interesuje nas da li ima još nekih igrača za čiji dolazak niste konsultovani? Ako ne možete da odgovorite na ovo pitanje, da li možete da nam otkrijete koji od letošnjih akvizicija su izričito vaša želja?

NL: Prelazni rok se uvek radi zajednički. Imam ja predloge ali ima i uprava. Oko Djordjevića smo se složili. Hteli smo da vidimo da li će potencijal koji je pokazivao u Javoru okazati i na Marakani. Kako se to nije desilo, usledio je raskid saradnje.

CZBG: Našim forumašima je ubedljivo najveći trn u oku dolazak Gavrića i Planića, za koje vlada opšti konsenzus mišljenja da nemaju kvalitet za Crvenu zvezdu. Kakve je vaše mišljenje o njihovom igračkom kvalitetu? Imajući u vidu finansijsku situaciju u klubu koji je dužan preko 50 miliona evra, da li je bilo neophodno dovoditi ih za 250 hiljada evra i procenta od sledeće prodaje?

NL: Obojica imaju kvalitet za Zvezdu. Kod Planića je problem bila velika konkurencija i on nije mogao da nadje svoje mesto i to je uticalo na njega pa je poželeo da ode kako bi igrao mnogo više. Izašli smo mu u susret. Gavrić će, posle perioda uklapanja, sigurno biti odličan na proleće. U detalje poslovne politike ne bih ulazio, niti objašnjavao to javno.

CZBG: Da li su Planić i Mbođ bili neophodni u situaciji kada imamo Pavićevića, Lazića, Jovanovića i supertalentoanog Stojanovića?

NL: Kvalitetan igrač uvek treba. Stojanović je premlad da bi nosio igru Crvene zvezde u poslednjoj liniji. Mbodj je dobra kupovina za budućnost. Igrač koji nije plaćen mnogo a mogao bi da dostigne cenu od koje će klub da zaradi u budućnosti.

CZBG: Zbog čega su kao alternative na bekovskim pozicijama dovođeni iskusni i neafirmisani igrači a ne igrači iz omladinske škole? Konkretno Brajović je omladinski reprezentativac, a ne njegovu poziciju je doveden Đorđević?

NL: Već sam mnogo puta objašnjavo da je malo igrača iz Omladinske škole koji pravo sa terena iznad južne tribune Marakane dodju u “rupu” i zaigraju standardno odnosno počnu da nose igru. Kaljenje u manjim sredinama je uvek bilo i treba da bude deo odrastanja Zvezdinih klinaca. Shodno tome, pre je moguće iskoristiti Djorjdevića na odredjenim mečevima nego potrošiti pre vremena Brajovića i ostale klince.

O prvom timu, omladincima i struci

CZBG: Pitanje koje je najviše puta postavljeno: Zašto formacija sa samo jednim špicem? Da li u tome leži jedan od razloga slabe realizacije?

NL: Efikasnost ne odredjuje broj klasičnih špiceva u timu nego kvalitet i način igre. Zvezda igra ofanzivan fudbal ali promašivala je previše šansi jesenas. Mi u svakoj završnici akcije imao pet igrača u šesnaestercu protivnika i na taj način pokazujemo šta želimo i kako doživljavamo ofanzivne akcije. E sad, kad po meču promašimo pet zicera, to je jednostavno loša realizacija, a ne loš sistem igre.

CZBG: Šta je razlog loše fizičke spreme naših igrača? Da li to ima veze sa odlaskom kondicionog trenera Stajkovca posle uvodnih nekoliko kola, naročito zbog toga što smo upravo tad pružili najbolje partije? Zbog čega naši igrači više ne igraju visoki presing kao protiv Radničkog i Jagodine?

NL: Ne bih ulazio u detalje letnjih priprema i kasnijeg rada na treninzima. Samo mogu da kažem da ću zimske pripreme raditi isključivo i samo po svom program koji ću i kasnije primenjivati. Siguran sam da če ekipa po tom pitanju izgledati mnogo bolje na proleće, I da ćete opet imati prilike da gledate visok pressing mojih igrača što je i moja želja.

CZBG: Da li je istina da igrači individualno brinu o svojoj fizičkoj spremi i da svaki ima svog kondicionog trenera sa kojim radi?

NL: Ja im ne savetujem individualni rad van kluba ali ne mogu ni da im zabranim. Moj savet je da rade u okviru treninga i našeg stručnog štaba jer mi smo sa njima čitave godine i najbolje znamo šta im je potrebno i u kojoj fazi umora, spreme ili odmora se nalaze ten a taj način možemo i da uskladjujemo rad sa njima. Ipak, izbor je na svakom igraču ponaosob.

CZBG: Stručni štab je napustio i Braca Živković, da je njegov odlazak nešto poremetio?

NL: Žile je jedna od legenda Zvezde i kao takav nikada ne može da ode iz svog kluba i sa svog stadiona. Dobio je izuzetnu ponudu iz Lirsa, od Stojanovića i logično je da je otišao tamo gde je finansijski bolje. Nedostaje nam naravno, ali dobar rad ostalih članova stručnog štaba je nadomestio njegov odlazak.

CZBG: Šta je uzrok loših partija Darka Lazovića u jesenjem delu sezone? Prethodnih sezona važilo je da kad igra Lazović, igra i Zvezda.

NL: Mislim da je na njega mnogo uticala situacija sa Standardom, kad je već maltene otišao a onda se sve promenilo za jedan dan. Glavom se već spakovao u novom klubu a onda je usledio povratak u Zvezdu i Jelen Superligu pa je bilo teško očekivati da će biti sjajan. Očekujem da na proleće bude mnogo konkretniji i koncentrisaniji.

CZBG: Postoje mišljenja na našem forumu da je Vukašin Jovanović najkvalitetniji štoper u trenutnom sastavu, što je pokazao protiv Spartaka iz Moskve i Udinezea? Šta vi mislite o tome?

NL: Jovanović je najveći talenat i budućnost kluba. Sigurno će biti važan deo Crvene zvezde ako nastavi da se razvija dobro.

CZBG: Sa Karaklajićem ste uspešno sarađivali u Voždovcu, kakvo je vaše mišljenje o njemu? Da li se Zvezda ogrešila o njega imajući u vidu da je on jedan od retkih pozajmljenih igrača koji je minulog proleća koliko-toliko redovno igrao i ostavio dobar utisak upravo kod vas? Na primer Lazić nije pružio ni približno dobre partije kao on u Spartaku, a dobio je priliku.

NL: Znam kvalitete Karaklajića, ali on ih jednostavno nije pokazao u Zvezdi. Nije bio onakav kakav ume i zna da bude, u medjuvremenu je i zatražio raskid ugovora te je razlza bio neminovan.

CZBG: Da li pratite naše igrače na pozajmicama i da li je neko od njih u planovima za prolećni deo šampionata?

NL: Grujić je bio na pozajmici u Kolubari, sada je kompletno sa nama i biće u sastavu za proleće, mislim na 25 igrača koji konkurišu. Naravno da pratim sve igrače.

CZBG: Da li je Miloš Zukanović olako pušten u NAC Bredu i kakav ste stekli utisak o njemu na osnovu dvadesetak dana koliko je trenirao sa prvim timom?

NL: Zukanović je kvalitetan napadač, ali trebalo mu je kaljenja i njegovog ličnog strpljenja, Nažalost, napustio nas je i ja mu želim svu sreću u karijeri I životu.

CZBG: Dauda i Mrđa nisu adekvatno zamenjeni, pa je Zvezdaška javnost stvorila preveliki pritiak na mlađanog Jovića. Tome su kumovale i neoprezne izjave čelnika kluba. Da li mu i na koji način pomažete da prebrodi ovaj težak period na samom početku svoje karijere? Da li u tome imate podršku iskusnijih prvotimaca?

NL: Pedagogija je sastavni deo razvoja mladog igrača i Luka ima svu našu pažnju, kao i kvalitetan stručni rad. Ima podršku i iskusnijih saigrača, kao i rukovodstva kluba. Ostaje samo da pokaže koliko je dobar i kvalitetan napadač.

CZBG: Da li ste svesni da su neke vaše reakcije pomalo preoštre kada je mladi Jović u pitanju? Recimo u Kragujevcu umalo niste ušli u teren?

NL: Sve je to deo pedagogije. Želim da Luka pokaže ono što zna i ne dozvoljavam mu da mu mladost bude alibi za neke početničke greške i povremeno nezalaganje. Mora uvek da bude maksimalan i koncentrisan.

CZBG: Kakva je situacija sa Milošem Stojanovićem? Evropski skauti ga smatraju za jednog od najtalentovanijih u svom godištu?

NL: Jeste, Stojanče je najtalentovaniji štoper Evrope u svom godištu. Drugi deo tandem Jovanović – Stojanović ali sada je potrebno iskustvo i dobar rad, odnosno da izraste u velikog igrača.

CZBG: Da li pratite omladince?

NL: Da, kad mi obaveze oko prvog tima dozvole pogledam njihove utakmice, kao i utakmice ostalih selekcija Omladinske škole, a kad ne stignem dobijam redovne izveštaje od ljudi iz našeg juniorskog pogona.

CZBG: Da li ste upućeni da najbolji od njih nemaju potpisane ugovore(Ivanović, Rangelov, Đurović, Mijailović)?

NL: Donekle jesam, ali to je deo klupske politike na relaciji Omladinska škola – rukovodstvo kluba te ne bih detaljnije analizirao jer ima ljudi koji su sa tom decom svaki dan.

CZBG: Koliko ste samostalni u svom poslu i da li isključivo vi birate tim?

NL: Izvinite ali malo je smešno pitanje. Potpuno sam samostalan i isključivo ja biram tim. Ako bi bilo drugačije na jedan minut ne bih bio u Zvezdi ni taj minut.

Zimski prelazni rok i pripreme

CZBG: Da li je dolazak Anđelkovića bio neophodan imajući u vidu da na toj poziciji imamo zlatnog omladinca Antića i da tu poziciju može da pokrije i Luković?

NL: Kvalitetan igrač je uvek potreban, svakom timu, tu nema dileme.

CZBG: Zbog čega ste insistirali na dovođenju Cvetkovića? Šta možemo da očekujemo od njega? Imajući u vidu da nije ni mlad, a ni igrač velike reputacije (kalibra Lukovića), da li se njegovo dovođenje uklapa u transfer politiku kluba zacrtanu ovog leta?

NL: Petković ima status rekonvalescenta i zato nam je trebao igrač na poziciji desnog beka. Znam Cevtkovićeve ljudske i igračke kvalitete i zato je doveden.

CZBG: U ovom prelaznom roku čak tri pojačanju su u poznim fudbalskim godinama (Luković, Anđelković i Stojanović), Pavićević je takođe produžio ugovor, a na njihovim pozicijama imamo neke od najtalentovanijih mladih igrača. Smatrate li da će moći da se fudbalski razvijaju  ako njihovo mesto zauzimaju daleko iskusniji igrači?

NL: Zvezdine ambicije i ciljevi su jasni. Pobede, titule i evropske utakmice. Za tako nešto nam treba spoj mladosti i iskustva. Ako pak hoćemo da nam samo klinci igraju i da ih svi zajedno istrpimo, ako to kažem mislim i na nezadovoljstvo javnosti zbog loših rezultata, onda treba to da kažemo i da se okrenemo stvaranju velikih asova ili velikog novca ali bez imperativa rezultata. Ipak, kod nas je i dalje i jedno i drugo i zato nam trebaju iskusni igrači.

CZBG: Na kojoj poziciji vidite Parkera, kao krilo ili napadača? Hoće li njegov i Salimijev dolazak ugroziti minutažu Luke Jovića?

NL: Parker je napadač, a može da igra i po krilu. Salami I Jović će se boriti za minutažu, ko bude bolji igrače, nikako se ne ugrožavaju.

CZBG: Kako ste zadovoljni prvim delom priprema? Pošto se najviše radilo na fizičkoj spremi, kako ste zadovoljni tim segmentom?

NL: Vrlo sam zadovoljan urađenim u Kopru, a u Turskoj nas čeka još žestokog rada i ekipa je spremna na to.

CZBG: Rekli ste da vam nije potreban kondicioni trener. Prethodni put kad su obavljene pripreme bez kondicionog (zimske pripreme kod Aleksandra Jankovića), igrači su veoma loše izgledali na terenu. Kada je Sa Pinto preuzeo ekipu, primetio je da igrači mogu da istrče maraton, ali ne i da odigraju 90 minuta fudbala na visokom nivou. Da li navijači imaju razloga da strepe da se ne ponovi nešto slično?

NL: Nemaju, ekipa će na proleće biti spremna fizički.

 

www.srbijadanas.com
www.srbijadanas.com

O Nenadu Lalatoviću

CZBG: Mnogo vam se zamera što u nekim sitacijama ne možete da obuzdate temperament pa su neke vaše reakcije ne priliče treneru najveće fudbalske institucije na ovim prostorima. Da li ste svesni toga i da li radite na tome da se slične stvari ne ponavljaju u budućnosti?

NL: Činjenica je da moram da pazim na izlive svojih emocija, mada sam bio u situacijama u kojima me pojedinci namerno provociraju, pominjući čak i moju porodicu pa je tada teško izdržati. Paziću sigurno na buduće reakcije na provokacije, kojih će sigurno biti.

CZBG: Nijednom ove sezone niste preuzeli odgovornost za neuspeh, nego ste često krivce pronalazili u igračima ili sudijama? Da li i dalje ostajete pri tom mišljenu?

NL: Krivica trenera je uvek tu. To što o njoj nisam govorio ne znači da je nisam svestan. Jednostavno smo pokradeni u nekoliko navrata i promašili smo previše zicera i o tome se tada govorilo pa je onda vaš utisak da ne pričam o sebi. Vrlo dobro znam svoje greške, ali i znam da ih ne ponavljam.

CZBG: Vaš saigrač Goran Bunjevčević svojevremeno, kada je napuštao funkciju sportskog direktora, požalio se kako u Zvezdi nije imao sa kim od starijih da se posavetuje. Da li Nenad Lalatović ima nekog sa kim može da porazgovara, dobije savet  ili dobronamernu kritiku od tolikih legendi, bivših igrača i trenera, ljudi koji znaju kakav pritisak donosi mesto trenera Crvene zvezde.

NL: Imam sa kim da se posavetujem jer je Zvezda puna iskusnih, nekadašnjih saigrača, legend kluba koji hoće i umeju da daju pravi savet.

Generalno o fudbalu

CZBG: Smatrate li da je današnji fudbal previše usmeren ka timskoj taktici i trkačkim kvalitetima, i da je vremenom sve manje igrača koji nose potez, drskost, vic, magiju u nogama, tj. istinskih majstora fudbala? Koji stil vi preferirate?

NL: Fudbal se mnogo promenio u odnosu na pre 20 godina. To je svima jasno. Rezultat diktira sklonosti trenera i taktiku koju primenjuju te je to razumljivo. Kad napraviš rezultat gotovo ti niko neće zameriti da li si igrao lepo ili ne. Lično sam za pobedu svoje ekipe na svakom meču uz dopadljiv fudbal, da navijači kući odu sa osmehom i puni utisaka, ali to nije uvek moguće.

CZBG: S obzirom na kvalitet lige koji je jako skroman i u konstantnom opadanju, što potvrđuju loši, zapravo katastrofalni rezultati naših klubova u evropskim takmičenjima, šta biste savetovali mladom igraču, koja starost je optimalna da napusti domaće takmičenje?

NL: Bilo bi dobro za srpski fudbal da svaki talenat prvo pokaže i uradi nešto u domaćim okvirima pa tek onda da ode negde gde rešava egzistenciju, ali to je lepa teorija. Praksa je nažalost sasvim drugačija i nju može da promeni samo bolja finansijska situacija naših klubova, odnosno veća prolaznost u UEFA takmičenja.

CZBG: Kastiljo, Dijara, Abubakar, Moreira, Evandro, Parker, Kamara, Kleo, Borha… samo neki od stranih igrača koji su doneli opipljiv kvalitet i dozu atraktivnosti u srpski ligaški fudbal. Šta mislite o ograničenju broja stranaca i postoji li optimalan odnos broja stranih i domaćih igrača? Bilo je i loših primjera, pa na koji način izbeći dovođenje stranih igrača krajnje sumnjivog pedigrea?

NL: Mislim da treba dovoditi isključivo i samo stranog igrača koji je duplo bolji od domaćeg ili ima veliki talenat i mladost pa na njemu može da se zaradi. “Kredit” u Srbiji treba da imaju samo domaći igrači, jer ni naši ga nemaju u inostranstvu, odnosno svuda se od stranca traži da bude uvek za koplje ispred domaćeg igrača, to je normalan rezon.

CZBG: Da li bi smanjene broja klubova u superligi doprinijelo koncentraciji kvaliteta, time i boljim utakmicama i većom šansom igrača za individualni napredak? Mogu li plej-of i plej-aut doprineti neizvesnosti i povećati broj kvalitetnih utakmica u sezoni, kao što su “večiti derbiji”?

NL: Ovo je složena i duboka tema. Mislim da su plej-of i plej-aut dobre ideje za Ligu kao što je naša jer bi držali draž do kraja sezone za svako mesto na tabeli.

CZBG: Da Vam neko ponudi da birate jedno, šta biste radije odabrali pobedu u derbiju ili plasman u grupe Lige Evrope?

NL: Ne bih birao, i jedno i drugo. Pobede u derbiju i važne evropske utakmice su osobina Zvezde pa ne želim da biram izmedju te dve stvari.

Додајте коментар

Кликните да бисте објавили коментар

Скочи на траку са алаткама