Odbojka Odbojka/Vesti Odbojkaši

Veliki preokret i pobeda crveno-belih u Finskoj

Odbojkaši Crvene zvezde ostvarili su pobedu u prvoj utakmici šesnaestine finala Kupa Izazivača, pošto su posle preokreta i rezultata 0:2 stigli do pobede.

Crveno-beli su večeras, u dvorani “Kertulan Lukuntahali” u Raisiju u Finskoj, savladali Loimu Raisio sa 3:2, po setovima 16:25, 24:26, 25:20, 25:22 i 15:11, posle 115 minuta igre.

Naši odbojkaši su loše započeli meč. Prvi set je u potpunosti pripao domaćinu koji je na drugom tehničkom tajm autu već imao prednost od šest poena. Rutinski je priveo set kraju i poveo sa 25:16.

U drugom setu ekipa Dragana Kobiljskog je zaigrala mnogo bolje. Poveli su sa tri poena razlike i tu prednost su čuvali sve do drugog tehničkog tajm auta. Finci su u završnici uspeli da uhvate priključak, a onda i preokrenu rezultat u svoju korist i udvostruče vođstvo – 26:24.

Ono što su nagovestili u drugom setu, crveno-beli su ostvarili u trećem. Kobiljski je malo promešao karte, pa je u igru umesto kapitena Maksima Buculjevića ubacio Nemanju Stefanovića. Upravo ta izmena donela je Zvezdi veliki preokret.

Domaćin je poveo sa 14:10 u trećem periodu igre i tada se činilo da će lako trijumfovati. Ipak, crveno-beli stižu do izjednačenja (15:15), a potom i preokreću rezultat u svoju korist. Završnica seta je u potpunosti pripala našem timu koji je smanjio rezultat na 2:1 – 20:25.

Zvezda je nastavila sa dobrom igrom i u četvrtom setu. Povela je od samog starta, a posle drugog obaveznog predaha bilo je 13:16. Međutim, domaćin uspeva da izjednači (20:20), ali odmah potom gubi bitku za četvrti set – 22:25.

Naša ekipa je silovito započela odlučujući set (1:6). Finci na kratko uspevaju da smanje razliku (9:12), ali Crvena zvezda ne dozvoljava protivniku da ozbiljnije ugorzi tu prednost i na kraju trijumfuje sa 11:15.

Najefikasniji odbojkaš u našem timu bio je Filip Stoilović sa 21 poenom. Aleksandar Blagojević je dodao 19, Lazar Koprivica 15, a Aleksandar Okolić 13 poena. U ekipi Loimu Raisio istakli su se Osi Rumpunen i Urpo Sivula sa po 22 poena.

Revanš meč će se odigrati u utorak, 16. decembra od 19 časova u dvorani SC Šumice u Beogradu.

Po pravilima CEV za pobede od 3:0 i 3:1 dobijaju se 3 boda. U slučaju rezultata 3:2, pobednik dobija 2, a poraženi 1 bod. Ukoliko su posle dve utakmice rivali izjednačeni po broju bodova odmah po završetku druge utakmice igraće se “zlatni set” do 15 poena.

Ukoliko eliminiše Fince, Crvena zvezda će u osmini finala igrati protiv Fino Kapošvara iz Mađarske.

LOIMU RAISIO – CRVENA ZVEZDA 2:3 (25:16, 26:24, 20:25, 22:25, 11:15)
Raisio (Finska) – Dvorana: Kertulan Lukuntahali. Gledalaca: 567. Sudije: Šimpl (Slovačka) i Lagierski (Poljska). Trajanje meča: 115 minuta.
LOIMU RAISIO: Peltonen, T. Rumpunen 9, O. Rumpunen 22, Klajn 8, Sivula 22, Boričev, Juntura 2, Masterson 12, Rantanen (libero). Nisu igrali: Kuki i Sarinen. Trener: Henri Tumi.
CRVENA ZVEZDA: Okolić 13, Jevtić (libero), Stefanović 5, Stoilović 21, Koprivica 15, Milutinović 9, Martinović, Blagojević 19, Buculjević. Nisu igrali: Gmitrović i Kecman. Trener: Dragan Kobiljski.